• Χολή
  • Υποβλήθηκε 03/04/2024

Υπέρηχος κοιλίας : Ήπαρ: κανονικό μέγεθος με ομοιογενή ηχοδομή, κανονικά περιγράμματα Χοληδόχος κύστη: υπερηχητική, με λεπτό τοίχωμα, λιθίαση Ενδοηπατικοί και εξωηπατικοί πόροι: μη διεσταλμένοι Πυλαία αγγεία: διαπερατά και φυσιολογικού διαμετρήματος Ηπατικές φλέβες: διαπερατές, μη διαστελλόμενες Σπλήνα: κανονικό μέγεθος, ομοιογενής νεφρός : φυσιολογικά μεγέθη με καλή διαφοροποίηση παρεγχύματος-παραρρίνιου κόλπου. Οι πυελοκαλλυκικές κοιλότητες δεν διαστέλλονται. Πάγκρεας: φυσιολογική εμφάνισηΠεριτοναϊκή κοιλότητα: ελεύθερη κύστη: κενή Συμπέρασμα: *ΑΕΡΟΚΟΙΛΙΑ . Πιστεύετε πρέπει να δω χειρουργό για την χολή ; Ή είναι φυσιολογικό ;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αν υπάρχουν συμπτώματα όπως πόνος στο δεξιό υποχόνδριο και στο επιγάστριο, φούσκωμα, δυσπεψία,ερυγες η πόνος στη ράχη να δείτε χειρουργο

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Καλησπέρα σας. Σύμφωνα με το πόρισμα της εξέτασης έχετε πέτρες στη χολή. Εάν δεν έχετε συμπτώματα από εκεί χρειάζεται μόνο να το παρακολουθείτε με επανελέγχους.

    Κυζιρίδης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,

    ναι πρέπει να επισκεφτείτε χειρουργό για λεπτομερή λήψη ιστορικού και περαιτέρω καθοδήγηση σας.

    Στη διάθεση σας.

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Εαν εχετε ή αν είχατε ποτέ ενοχλήσεις από την χολή (δλδ πόνο στην δεξιά κοιλιά κάτω από τα πλευρά ειδικά μετά τα γεύματα) καλό είναι να δείτε χειρουργό για να συζητήσετε το ενδεχόμενο λαπαροσκοπικής επέμβασης. Εαν δεν έχετε καθόλου συμπτώματα δε χρειάζεται να κάνετε κάτι.

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Φυσιολογικό τυχαίο ευρημα

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Οι λίθοι εντός της χοληδόχου κύστης δεν είναι φυσιολογική κατάσταση. Μπορεί να είναι ασυμπτωματικοί επί μακρόν, αναλόγως όμως του μεγέθους και της σύστασης τους μπορούν να εμποδίσουν τη ροή της χολής και να προκαλέσουν σειρά από φλεγμονές. Εφόσον ο υπέρηχος αναφέρει παρουσία λίθων στη χοληδόχο κύστη καλό είναι να ζητήσετε τη συμβουλή χειρουργού (εάν έχετε και τυχόν ενοχλήματα μετά το φαγητό ή διαταραχή ηπατικών δεικτών στις εξετάσεις αίματος, καλό είναι να συντομεύσετε).

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Πέτρες στην χολή χρειάζονται συζήτηση με χειρουργό ή γαστρεντερολόγο.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι