• Χολή
  • Υποβλήθηκε 02/11/2023

Ο πατέρας μου είχε πριν 5 χρόνια χειρουργηθει στο στομαχι ( αδενοκαρκίνωμα). Μπορεί να αφαιρεθεί η χολή λαπαροσκοπικά

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Και βέβαια είναι εφικτή η αφαίρεση της χοληδόχου κύστης λαπαροσκοπικά στην περίπτωση του πατέρα σας. Θα χρειαστεί να επισκεφθείτε έναν Γενικό Χειρουργό εξειδικευμένο στην ελάχιστα επεμβατική χειρουργική. Είμαι στη διάθεσή σας. Με εκτίμηση, Δρ Π. Λαΐνας.

    Λαΐνας Παναγιώτης

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ (ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ).

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Φυσικά γίνεται με άλλη προσπέλαση ή ανάλογα με τον ασθενή και με την ίδια προσπέλαση όπως η κλασσική

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Προηγηθείσα ερευνητική λαπαροτομία αποτελεί αντένδειξη για λαπαροσκοπική επέμβαση για να αποφευχθεί ο κίνδυνος διάτρησης κοίλου σπλάχνου( έντερο)

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Αν ειναι καποιος πολυ εμπειρος λαπαροσκοπικα δυναται να αφαιρεθει

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας στην περίπτωση του μπαμπά θεωρώ ότι το πιο φρόνιμο θα ήταν η ανοιχτή προσπέλαση. Υπάρχουν χειρουργοι που θα προσπαθουσαν λαπαροσκοπικά αλλά έχει μεγάλο ποσοστό ρίσκου τρωσης σε κάποιο όργανο στην προσπάθεια να μπει μέσα λαπαροσκοπικά.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα