• Χολή
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Καλησπέρα σας Ο μπαμπάς μου, ετών 59 και παχύσαρκος, σε τυχαίο υπέρηχο άνω κάτω κοιλιάς του βρήκαν Κρυστάλλους χοληστερόλης στη χοληδοχο κύστη. Από αυτά που διαβάζω στο Ίντερνετ αντιλαμβάνομαι Ότι είναι χολολιθίαση και η αντιμετώπιση της γίνεται με λαμπαροσκόπικη Χολοκυστεκτομή. Σωστά ;; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει ώστε να αντιμετοπιστει ;; Επίσης πρέπει να απευθυνθώ σε γενικό χειρουργό ή γαστρεντερολόγο;; Και τέλος, ο μπαμπάς μου δεν έχει ιδιωτική ασφάλεια υπάρχει κάποια συμμετοχή του ΙΚΑ σε αυτό; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

9 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε χειρουργό για να αποσαφηνίσει αν όντως είναι χολολιθίαση.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας!
    Πρέπει να μιλήσετε με χειρουργό εφόσον μιλάτε για χολοκυστεκτομή.
    Εφόσον απευθυνθείτε σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν θα έχετε έξοδα.
    Εάν απευθυνθείτε σε ιδιώτη, τα έξοδα ποικίλλουν ανάλογα με την κλινική στην οποίαν θα χειρουργεί ο συνάδελφος (άλλες δέχονται μέρος των εξόδων να καλυφθεί από τον ΕΟΠΥΥ, άλλες όχι) και την αμοιβή του συναδέλφου. Ο χειρουργός σας θα σας κατατοπίσει πλήρως.
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να έβλεπα το υπερηχογραφημα για να μπορέσω να σας απαντήσω με σιγουριά . Εάν υποθεσουμε οτι έχει ειτε χολική λάσπη είτε μικρολιθίαση χοληδόχου κύστεως καλό θα ήταν να προγραμματίσετε την αφαίρεση της χοληδόχου κύστεως δηλαδή να γίνει Λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομη με γενική νάρκωση. Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη ασφαλής μέθοδος διάλυσης των λίθων της χοληδόχου κύστεως. Βέβαια πρίν αποφασιστεί και πριν προγραμματιστει η επέμβαση πρέπει να εξεταστεί απο γενικό χειρουργό και θα πρέπει να εχει ρυθιστεί ετσι ώστε να ευρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση απο πλευράς καρδιολογικής και αναπνευστικής λειτουργίας.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Λαπαροσκοπικη χολοκυστεκτομη χρειαζεται απο γενικο χειρουργο και το ικα καλυπτει μονο το 25% των νοσηλειων χωρις συμμετοχη σε αμοιβη χειρουργων και αναισθησιολογου αν επιλεξετε να χειρουργηθει ιδιωτικα

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Μόνο λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή,εξέταση από χειρουργό και επέμβαση σύντομα

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αν ο πατέρας σας δεν έχει συμπτώματα από την χολή με επεισόδια φλεγμονής της χολής ή αλλα προβλήματα υγείας (πχ Διαβήτη) δεν συνίσταται η χολοκυστεκτομή.

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα , η χολοκυστεκτομή αποτελεί χειρουργική επέμβαση και η απόφαση γίνεται με βάση συγκεκριμένα κριτήρια . Αρχικα επισκεφτείτε ένα γαστρεντερολόγο .

    Τζαννετάκου Ξανθίππη

    Γαστρεντερολόγος

    Κολωνάκι

  • Αν έχει μόνο κρυστάλλους αντιμετωπίζεται με φάρμακα και διατροφή.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Η σωστή αντιμετώπιση είναι Λαπαροσκοπική Χολοκυστεκτομή. Ο υπαρκτός κίνδυνος είναι να διαφύγουν πετραδάκια και να δημιουργηθεί παγκρεατίτιδα. Η επέμβαση γίνεται από Γενικό Χειρουργό. Ναι υπάρχει συμμετοχή ΙΚΑ στις ιδιωτικές κλινικές δεν υπάρχει συμμετοχή στις αμοιβές των Ιατρών.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία