• Χολή
  • Υποβλήθηκε 24/12/2023

Καλησπέρα σας, έκανα λαπαροσκοπικα επέμβαση χολής εδώ και 15 μέρες αλλά δυσκολεύεομαι να πάω τουαλετα. Μόνο με υπόθετα κάνω κενώσεις. Μηπως ξέρετε αν αυτο θα είναι προσωρινό? Και αν είναι για πόσο? Ευχαριστω πολύ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Η δυσκοιλιότητα σας μάλλον είναι αποτέλεσμα της διατροφής σας ή άλλης αιτιολογίας.
    Συνήθως μετά από χολοκυστεκτομή έχουμε διάρροιες.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,

    Προφανώς αυτό σχετίζεται με τα φάρμακα της νάρκωσης (δεν είναι επιπλοκή, έτσι δρουν αυτές οι φαρμακευτικές ουσίες). Φυσικά και επανέρχεται, προσέξτε την ενυδάτωση σας και ίσως να βοηθήσετε την κατάσταση με λίγο παραφινέλαιο. Σε κάθε περίπτωση ο πιο κατάλληλος για οδηγίες είναι ο χειρουργός σας.

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Συνήθως είναι κάτι προσωρινό.
    Μιλήστε με τον γιατρό σας για περαιτέρω οδηγίες και, ίσως, κάτι καλύτερο από τα υπόθετα...

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Χρειάζονται άφθονες ίνες,χόρτα,φρούτα,όσπρια σαλάτες

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι