• Χολή
  • Υποβλήθηκε 14/03/2024

Καλησπέρα. Είμαι 49 χρονών χωρίς προβλήματα υγείας. Πριν λίγο καιρό μου βρήκαν 2 πέτρες στη χοληδωχο κύστη μεγέθους 1,2 και 1,5 εκατοστά αντίστοιχα. Ο χειρουργός μου είπε να την βγάλω την κύστη σε εύλογο χρονικό διάστημα. Ο παθολόγος είπε να μην την βγάλω. Είμαι εντελώς ασυμπτοτικος. Πρέπει να κάνω την επέμβαση;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Έχει διαπιστωθεί ότι το 30% των ασυμπτωματικών ασθενών θα οδηγηθεί κάποια στιγμή στο χειρουργείο.

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Πέτρες αυτού του μεγέθους δεν προκαλούν προβλήματα. Το τι θα γίνει στο μέλλον άγνωστο. Απλά παρακολούθηση.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα, γενικά δεν συστήνεται ως ρουτίνα η χειρουργική αντιμετώπιση της χολολιθίασης αν δεν υπάρχουν συμπτώματα. Παρ'ολα αυτά, επειδή υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που λαμβάνουμε υπόψιν για την απόφαση για χειρουργείο χρειάζεται λεπτομερής εξέταση και συζήτηση. Γενικά, πρέπει όμως να γνωρίζεις την πιθανότητα εμφάνισης συμπτωμάτων στο μέλλον (πιθανότητα 1-2% ανά έτος) ή σπανιότερα σοβαρών επιπλοκών (<1% ανά έτος) από τη παρουσία των λίθων.

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Εάν θέλετε να περιμένετε πότε θα προκληθεί οξεία φλεγμονή στην χοληδόχο σας (ή και παρακάτω στα χοληφόρα) από λίθο που θα την φράξει και μπορεί να τρέχετε επειγόντως σε νοσοκομείο με έντονους πόνους ή άλλα συμπτώματα/επιπλοκές, θα ακούσετε τον παθολόγο σας.
    Εάν όχι, θ'ακούσετε τον χειρουργό σας...
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα