• Χολή
  • Υποβλήθηκε 27/10/2023

Καλησπέρα , είμαι 24 ετών και από υπέρηχο στην κοιλιακή χώρα εντοπίστηκαν πολύποδες στη χολή, είναι επικίνδυνοι ; Πρέπει να αφαιρεθούν ;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Η αφαίρεση της χοληδόχου κύστεως στην περίπτωσή σας γίνεται ανάλογα με το μέγεθος των πολυπόδων. Θα χρειαστεί να επισκεφθείτε έναν Γενικό Χειρουργό. Είμαι στη διάθεσή σας. Με εκτίμηση, Δρ Π. Λαΐνας.

    Λαΐνας Παναγιώτης

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας, έχει να κάνει με το μέγεθος των πολύποδων, υπάρχει διαβάθμιση πρέπει να συμβουλευτείτε χειρουργό με το υπέρηχο.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Απευθυνθείτε στον χειρουργό σας να σας εξηγήσει με λεπτομέρεια: είναι πολύποδες ή ψευδοπολύποδες;;; Τι μεγέθους;;;
    Ο χειρουργός θα σας κατευθύνει υπεύθυνα.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Αν υπάρχουν πολλαπλοί πολύποδες θα πρέπει να γίνει λαπαροσκοπική χολ/μή.
    Αν είναι ένας , δύο μεγέθους λίγων χιλιοστών μπορείτε να το παρακολουθείτε.
    Αν αυξάνεται το μέγεθος και πλησιάζει τα 10 mm
    θα πρέπει να αφαιρείται η Χ.Κ. για να αποφευχθεί ο κίνδυνος εξαλλαγής.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Εξαρτάται από το μέγεθός τους...

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Οι "πολύποδες" είναι ακτινολογικός όρος σε λίθους που μόλις ξεκινούν να σχηματίζονται,2-5 χιλιοστών,και είναι κολλημένοι στο τοίχωμα της χοληδόχου κύστης.Όταν μεγαλώσουν,που θα γίνει σίγουρα, οι μικροί λίθοι αυτοί θα έχουν βάρος,θα ξεκολήσουν από το τοίχωμα και ο ακτινολόγος στο νέο υπερηχογράφημα θα γράψει λίθοι-χολολιθίαση.Χρειάζεται δηλαδή παρακολούθηση,και σύντομα λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Πρεπει να προχωρησετε σε χειρουργειο αν ειναι πανω απο 0,5 εκ και πρεπει να παρακολουθουνται τακτικα αν αυξηθουν σε αριθμο και σε μεγεθος

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από την εικόνα του υπερήχου και το ιστορικό σας. Καλέστε για να κλείσουμε ένα ραντεβού και να δούμε την περίπτωσή σας αναλυτικά.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Οι πολύποδες χοληδόχου κύστεως μπαίνουν σε παρακολούθηση. Κάθε έξι μήνες θα πρέπει να σας βλέπει χειρουργός και να κάνετε ένα υπέρηχο. Η αξιολόγηση του υπερήχου συνδυάζεται πάντα με κλινική εξέταση ώστε να αποφασιστεί αν και πότε θα γίνει χειρουργείο.

    Παπαϊωάννου Χρήστος

    Γενικός Χειρουργός

    Περιστέρι