• Χολή
  • Υποβλήθηκε 24/10/2023

Καλημλερα.Η γυνάικα μου πρόσφατα διαγνώστηκε με πολλές πέτρες στην χολή χωρίς συμπτώματα. Επίσης μετά από λήγες μέρες έκανε ένα τεστ εγκυμοσύνης και ήταν θετικό.Θα πρέπει να βγάλουμε την χολή πρώτα προλαβαίνουμε? ή να αφήσουμε να εξελεχθεί η εγκυμοσύνη και μετά να γίνει η αφαίρεση?Ευχαριστώ!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ανεξάρτητα από την εγκυμοσύνη, οι πέτρες πρέπει να βγουν...

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο σας. Η επέμβαση γίνεται λαπαροσκοπικά χωρίς επιβάρυνση του εμβρύου

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Η ΧΟΛΟΚΥΣΤΕΚΤΟΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΑΣ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα! Για ασυμπτωματική χολολιθίαση (πέτρες στη χολή) δεν χρείαζεται αφαίρεση στη εγκυμοσύνη. Όμως, αν μια έγκυος με πέτρες στη χολή εμφανίσει συμπτώματα πρέπει να αναζητήσει ιατρική συμβουλή άμεσα. Σε περίπτωση συμπτωμάτων και επί αποτυχίας της συντηρητικής αντιμετώπισης, η λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή είναι ασφαλής κυρίως στο δεύτερο τρίμηνο. Αν συμβεί φλεγμονή, αυτή αποτελεί μεγαλύτερο κίνδυνο για την κύηση από το χειρουργείο. Ελπίζω να σας βοήθησα! Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!

    Χουλιάρας Χρήστος MD, MSc

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Η θεραπευτική αντιμετώπιση της χολολιθίασης είναι η λαπαροσκοπική χολ/μή.
    Στην περίπτωση που υπάρχει πολλαπλή λιθίαση της χοληδόχου κύστης η αντιμετώπιση πρέπει να είναι έγκαιρη για να αποφευχθεί ο κίνδυνος επιπλοκών οπως της χολοκυστίτιδος , του αποφρακτικού ικτέρου , της παγκρεατίτιδος.
    Η γνώμη μου είναι να γίνει η επέμβαση στο πολυ αρχικό στάδιο της εγκυμοσύνης για να προλάβει κάποια σοβαρή επιπλοκή που μπορεί να συμβει κατά την διάρκεια προχωρημένης εγκυμοσύνης και να αυξηθεί ο κίνδυνος για την ασθενή και το έμβρυο.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Θα πρέπει να δώσει την εγκριση του ο γυναικολόγος σας

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Αν ειναι η πρωτη της εγκυμοσυνη να γινει το χειρουργειο μετα τη γεννηση του παιδιου ειδαλλως αν ειναι ηδη μαμα να προηγηθει το χειρουργειο της χολης

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Στο πρώτο τρίμηνο της κύησης δεν μπορεί να χειρουργηθεί. Στο δεύτερο είναι δυνατό το χειρουργείο αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να διακινδυνεψει το κυημα. Χρειαζεται προσεκτική δίαιτα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και το χειρουργείο να μετατεθεί μετά.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Μπορεί να γίνει χολοκυστεκτομή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους αν αυτό χρειαστεί - βεβαίως, εξαρτάται από το αν και ποια συμπτώματα έχει η ασθενής, τι τυχόν αγωγή λαμβάνει, το υπόλοιπο ιατρικό ιστορικό της καθώς και διάφορες άλλες παραμέτρους. Μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού με το χειρουργό ώστε να εξετάσει τη σύζυγό σας αναλυτικά και να ενημερωθείτε περαιτέρω με αξιοπιστία.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, σε γενικές γραμμές δεν χειρουργούμε την ασυμπτωματική χολολιθίαση. Η κατάσταση η οποία περιγράφετε όμως είναι ειδική συνθήκη και θα πρέπει να υπολογιστεί καλά ο κίνδυνος που προκύπτει για την βιωσιμότητα του εμβρύου, αν η γυναίκα σας αναγκαστεί να υποβληθεί σε επέμβαση λόγω φλεγμονής της χοληδόχου κύστης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αυτό το σενάριο θα πρέπει να το συζητήσετε με την/τον γυναικολόγο σας και επίσης να τον συμβουλευτείτε σε ποιο τρίμηνο της εγκυμοσύνης επιτρέπεται να λάβει η σύζυγός σας γενική αναισθησία. **Συνήθως απαγορεύεται το πρώτο τρίμηνο.

    Βρακοπούλου - Βρεττάκου Ζωή

    Γενικός Χειρουργός

    Κόρινθος

  • Σωστό είναι να αφαιρεθεί η χοληδόχος πρώτα

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι