• Χολή
  • Υποβλήθηκε 25/01/2024

Γεια σας...Έκανα υπέρηχο και μου βρήκαν έναν πολυποδα στην χολή 5 χιλιοστα(Οχι πετρες η λασπη).Mου ειπαν οτι ειναι χοληστερινικος και μου συνέστησαν να αφαιρέσω την χολη ..Υπάρχει περίπτωση να είναι κακοήθεια?(ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ : Πριν απο λιγο καιρο ειχα έντονο και καυστικο πόνο πανω δεξιά (κάτω απο το στηθος) μεχρι ψηλά πανω απο το στομαχι για 30 λεπτα +/- και για μερικές μέρες όχι συνεχόμενες και όχι μετα απο το φαγητό.ΕΤΩΝ:37.Ευχαριστώ..

7 ειδικοί απάντησαν

  • Η πιθανότητα να είναι κάτι κακό είναι σχεδόν μηδέν με βάση την ανωτερω περιγραφή.
    Ωστόσο εφόσον έχετε μικρο πολύποδα και είχατε και ένα επεισόδιο πόνου, η σύσταση είναι να σκεφτείτε μια λαπαροσκοπική επέμβαση χολής πιο πολύ για να μην ξαναπονέσετε. Εναλλακτικά ο πολύποδας θέλει υπέρηχο μια φορά το χρόνο για 2-3 χρόνια και αν είναι σταθερός τίποτα παραπάνω. Βασει του νεαρού της ηλικίας σας η συμβουλη είναι να σκεφτείτε το χειρουργείο αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας.

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Ο όρος «χοληστερινικός πολύποδας» περιγράφει συσσωρευμένη λάσπη σε ένα σημείο της χοληδόχου κύστης. Εφόσον έχετε συμπτώματα, όπως τα περιγράφετε, καλό θα είναι να επισκεφτείτε έναν χειρουργό

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Πρεπει να γινεται ελεγχος με υπερηχο καθε εξαμηνο και σε περιπτωση που αυξηθει το μεγεθος του πολυποδα να χειρουργηθειτε

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Συστήνεται λαπαροσκοπικη χολοκυστεκτομη

    Μπεθάνη Δήμητρα

    Γενικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Ο "πολύποδας" στον υπέρηχο είναι μικρός λίθος που όταν μεγαλώσει ο ακτινολόγος θα τον δει να μετακινείται και θα τον πει τότε λίθο! Άρα χολοκυστεκτομή

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Για τον επιγάστριο καύσο ("καούρα"), πρέπει να μιλήσετε σε γαστρεντερολόγο!

    ΑΝ ο ακτινολόγος σας είπε πως είναι χοληστερινικός πολύπους, ΔΕΝ είναι καρκινος.
    Εφόσον είναι χοληστερινικός, υπάρχει αγωγή που πιθανώς τον διαλύσει, ΑΛΛΑ δεν είναι σίγουρο και θα πρέπει να την λαμβάνετε εφ 'ορου ζωής για την αποφυγή σχηματισμού περαιτέρω χοληστερινικών λίθων/πολυπόδων. Γι'αυτό μιλάτε με τον γαστρεντερολόγο σας.
    Αν δεν θέλετε να δοκιμάσετε κάτι τέτοιο, μιλήστε με χειρουργό για προγραμματισμό χολοκυστεκτομής ή παρακολούθηση σύμφωνα με τα δικά τους πρωτόκολλα.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλημέρα σας. Οι πολύποδες της χοληδόχου κύστεως συνήθως ειναι πολυ μικρές πετρούλες που είναι κολλημένες στο τοίχωμα της χοληδόχου κύστεως. Αυτές ενδέχετε να μεγαλώσουν η και να αποσπαστούν και να πεσουν μεσα στην χοληδόχο κύστη η και να περάσουν στον χοληδόχο πόρο που τότε δίνουν συμπτώματα δηλαδή δημιουργούν πόνο. Δέν το αποκλείω ο πόνος που είχατε να δημιουργήθηκε μέ τέτοιο μηχανισμό. Ομως εφόσον είμαστε βέβαιοι ότι ειναι χοληστερινικοί πολύποδες μπορεί και να τους παρακολουθήσουμε αλλά εαν μεγαλώνουν η εφόσον υπερβούν το 1 εκατοστό σε μέγεθος , τότε θα πρεπει να αφαιρεθει Λαπαροσκοπικά η χοληδόχος κύστη. Καλό θα είναι να αποφεύγετε τα πο... Διάβασε περισσότερα

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο