• Χολή
  • Υποβλήθηκε 23/04/2024

Γεια σας, Πήρα απαντήσεις για μία αξονική που έκανα, είναι κάτι που πρέπει να ανησυχώ; Κατάσταση; Νέα, Τελική Έκθεση Ευρήματα και αποτελέσματα εξέτασης: CT κοιλίας και λεκάνης IVK\ (C)(F1) 22/03/2024 CT κοιλίας και λεκάνης: CT ουροποιητικού συστήματος 21/04/2023 για σύγκριση. Λήψη αξονικού όγκου από τον κάτω θώρακα έως το πυελικό έδαφος με ενδοφλέβια σκιαγραφική, ανακατασκευασμένη σε 3 επίπεδα. Προστέθηκαν ελαφρώς διευρυμένοι χοληφόροι πόροι τόσο στον δεξιό όσο και στον αριστερό λοβό του ήπατος. Λεπτός χοληδόχος πόρος. Η χοληδόχος κύστη με λεπτό τοίχωμα χωρίς ασβεστολιθικά συσσωματώματα και δεν ανιχνεύεται ασβεστολιθική σύσταση στους εξωηπατικούς χοληφόρους πόρους. Φυσιολογικά μεγάλο ήπαρ με φυσιολογικό και ομοιογενές παρέγχυμα. Ο σπλήνας, τα επινεφρίδια, τα νεφρά και το πάγκρεας είναι φυσιολογικά. Λεπτός παγκρεατικός πόρος. Ομοιογενής περιεκτικότητα σε υγρό στην ουροδόχο κύστη. Προστάτης κανονικού μεγέθους με μικρή ασβεστοποίηση του κεντρικού παρεγχύματος. Χωρίς διευρυμένους λεμφαδένες. Χωρίς ελεύθερο υγρό. Λεπτή κοιλιακή αορτή και πυελικές αρτηρίες με ελαφριές ασβεστώσεις. Μικρή λιπώδης ομφαλοκήλη χωρίς κλινική σημασία. Φυσιολογικές βουβωνικές χώρες. Δεν ανιχνεύονται εκκολπώματα στο κόλον. Χωρίς διαστολή του εντέρου. Η αξονική τομογραφία είναι ακατάλληλη για μια πιο προσεκτική αξιολόγηση του βλεννογόνου στο γαστρεντερικό σωλήνα. Χωρίς διαφραγματοκήλη. Χωρίς αλλαγές ρεύματος στο βασικό πνευμονικό παρέγχυμα και καθόλου υγρό στις βασικές υπεζωκοτικές κοιλότητες. Καμία καταστροφή οστών και καμία αλλαγή ρεύματος στον απεικονιζόμενο σκελετό. R: Ελαφρά διάταση των ενδοηπατικών χοληφόρων αγωγών σημειώθηκε χωρίς αναγνωρίσιμη αιτία και συνιστάται συμπληρωματική μαγνητική τομογραφία κοιλίας με MR CP.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Διάταση των ενδοηπατικών χοληφόρων είναι σοβαρό. Να κά ετε την MRCΡ και να σας δει άμεσα γαστρεντερολόγος.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Η έκθεση της αξονικής είναι φυσιολογική,αλλά δεν γράψατε γιά πιό λόγο την κάνατε και πόσων ετών είστε.Ο γιατρός που σας την έγραψε και πιθανόν σας εξέτασε, είναι πιό κατάλληλος να απαντήσει στα ερωτήματά σας.Άλλωστε δεν γράφετε τις εξετάσεις αίματος που κάνατε

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Στο τέλος της έκθεσης, ο ακτινολόγος σας συνιστά επιπλέον έλεγχο για να διευκρινιστεί η αιτία του ευρήματος (στο ήπαρ) της παρούσας εξέτασης. Πέραν αυτού, ο συνάδελφος που σας παρέπεμψε να κάνετε αυτήν την αξονική τομογραφία είναι και ο πρώτος που θα πρέπει να την αξιολογήσει και να σας δώσει περαιτέρω κατευθύνσεις.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο