• Χολή
  • Υποβλήθηκε 26/03/2024

Γειά σας. Είμαι 23 χρόνων. Μου έχει συμβεί μόνο 3 φορές αλλά την τελευταία πονούσα τόσο πολύ που δεν μπορούσα ούτε να κουνηθω. Μετά από βαρύ φαγητό πονούσα στα δεξιά πάνω της κοιλιάς. Τελικά πήγα και έκανα υπέρηχο και έδειξε ότι έχω 2 μικρούς πολυποδες στην χολή ο ένας 4.5mm & 6.0mm. Το έψαξα λίγο και δεν αναφέρετε πουθενά ο πόνος. Δεν εχω καμία πέτρα ούτε κανένα άλλο πρόβλημα στα γύρο όργανα. Αλλά πριν 1μισι μήνα που πόνεσα, Πονεσα πάρα πολύ. Δεν με έχει ξανά πιάσει καμία ενόχληση. Ευχαριστώ

4 ειδικοί απάντησαν

  • Οι πολύποδες δεν κάνουν κανένα ενόχλημα. Καλόν είναι να σας δει γαστρεντερολόγος.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Εαν έχετε πολύποδες χοληδόχου κύστης και επεισόδια πόνου στην δεξιά άνω κοιλιά (κάτω από τα πλευρά) τότε αξίζει να σκεφτεί κανείς το ενδεχόμενο να κάνετε επέμβαση για αφαίρεση χολής που είνα και η κατευθυντήρια οδηγία. Αυτό επειδή συχνά οι μικροί πολύποδες στον υπέρηχο είναι στην ουσία πετρούλες από χοληστερόλη που φαίνονται σαν πολύποδες αλλά μπορεί να προκαλούν πόνους. Μπορείτε να το συζητήσετε αυτό με έναν χειρουργό.

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα

  • Οι "πολύποδες" είναι όρος ακτινολογικός.Είναι αρχόμενοι λίθοι,κολλημένοι στο τοίχωμα της χοληδόχου(χολής) και δεν μετακινούνται κατά την εξέταση γιά υπερηχογράφημα. Όταν αποκτήσουν βάρος μεγαλώνοντας ξεκολάνε,μετακινούνται και ο ακτινολόγος πλέον τις ονομάζει λίθους. Σε 6 μήνες νέο υπέρηχο θα δείξει αν μεγαλώνει η διάμετρός τους, ή αν αυξάνεται ο αριθμός τους.Τότε χρειάζεται χολοκυστεκτομή

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αγαπητέ ασθενή, εάν είναι πράγματι πολυποδες και όχι ψευδοπολύποδες, θα πρέπει ν αμιλήσετε με έναν χειρουργό να σας εκτιμήσει και να σας δώσει περαιτέρω οδηγίες.

    Όσον αφορά το άλγος που περιγράφετε, αυτό πιθανώς πρέπει να εκτιμηθεί τόσο από τον χειρουργό εμ τον οποίον θα μιλήσετε, όσο και από γαστρεντερολόγο.

    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα