• Χολή
  • Υποβλήθηκε 23/03/2024

Έχω λίγες πέτρες σ χολή από 8 έως 12 χιλιοστά σχεδόν χωρίς συμπτώματα .Άλλοι Μ λένε ν κάνω χειρουργείο άλλοι όχι

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μην περιμένετε να προκύψει πρόβλημα.Το προλαμβάνει είναι καλυτερο

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Μπορείτε να περιμένετε πότε οι λίθοι σας θα φράξουν οξέως την "είσοδο" της χοληδόχου κύστης σας (ή θα προκαλέσουν απόφραξη χαμηλότερα;;) και να τρέχετε επειγόντως με εντονότατους πόνους και εμέτους να προλάβετε να χειρουργηθείτε, ή μπορείτε να ακούσετε αυτούς που σας είπαν πως καλό είναι να προγραμματίσετε να την βγάλετε πριν σας κάνει να τρέχετε...
    Η απόφαση δική σας.
    Με το καλό!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Ο σωστός χειρουργός,που ξέρει τι μπορούν να σας προκαλέσουν οι λίθοι λέει ΝΑΙ!!!

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Εάν δεν έχετε κανένα σύμπτωμα δεν χρειάζεστε χειρουργείο αλλά δεχόμαστε ότι υπάρχει μια πιθανότητα να εμφανίσετε πόνους ή φλεγμονή στο μέλλον εφόσον υπάρχουν πέτρες. Κανείς δε μπορεί να προβλέψει εάν θα εμφανίσετε κάποτε συμπτώματα ή όχι και αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με το πόσες πέτρες έχετε ούτε με το μέγεθος τους. Είναι θέμα τύχης. Γενικά, εάν είστε νεαρός/νεαρή σε ηλικία τότε μπορείτε να σκεφτείτε το χειρουργείο σαν επιλογή απλά επειδή έχετε πάρα πολλά χρόνια μπροστά που σημαίνει ικανή πιθανότητα κάποτε να αποκτήσετε προβλήματα ενώ η εγχείρηση είναι απλή, ασφαλής και γρήγορη.

    Καπούλας Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πανόραμα