• Χολή
  • Υποβλήθηκε 30/05/2023

Έχω λάσπη στη χολή και παίρνω αντικαταθλιπτικά θα έπρεπε να τα σταματήσω;Θα επιρεασουν την υγεία μου σε σχέση με την χολή;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Καλό είναι να αφαιρεθεί η χοληδόχος κύστη

    Αγγελόπουλος Αργύρης

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Δεν πρέπει να τα σταματήσετε. Πρέπει πιθανότατα όμως να χειρουργηθείτε για την χολή σας.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη σε σχέση με την χολή και καλό είναι να συνεχίσετε την αγωγή σας

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Το αν θα συνεχίσετε ή θα διακόψετε τα αντικαταθλιπτικά το καθορίζει ο ψυχίατρος όχι κατάστασης της χολη σας σε αυτό το σημείο

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Τα αντικαταθλιπτικα επιβαρυνουν κατα καποιο βαθμο την κατασταση απο την αλλη μερια πρεπει να σταθμισετε το οφελος απο αυτα και το πιθανο αντικτυπο που θα εχει σε εσας η διακοπη τους

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν υπάρχει λόγος να τα σταματήσετε.
    Για την χολική λάσπη πάντως κάτι πρέπει να κάνετε.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Η χρήση αντικαταθλιπτικών δεν έχει σχέση με την λίθιαση. Πρέπει να χειρουργηθειτε πριν υπάρξουν επιπλοκες.

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Όχι καθόλου, είναι κάτι ανεξάρτητο και πρέπει να συνεχίσετε την αγωγή σας κανονικά.

    Σίδερης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Η "ΛΑΣΠΗ " ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Λάσπη ή λίθοι στην χοληδόχο κύστη είναι το ίδιο επικίνδυνη κατάσταση.Θεραπεύεται σίγουρα και με ασφάλεια σε έμπειρο χειρουργό με λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή.Υπόθεση μιάς ημέρας.Ασχέτως των αντικαταθλιπτικών η θεραπεία αυτή που σας έγραψα είναι η ασφαλής μέθοδος γιά να μην έχετε προβλήματα που είναι πολλά,αν οι λίθοι ή η λάσπη παραμείνουν εντός!

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι