• Gall
  • Submitted on 30/05/2023

Έχω λάσπη στη χολή και παίρνω αντικαταθλιπτικά θα έπρεπε να τα σταματήσω;Θα επιρεασουν την υγεία μου σε σχέση με την χολή;

10 specialists answered

  • Γεια σας. Καλό είναι να αφαιρεθεί η χοληδόχος κύστη

    Αγγελόπουλος Αργύρης

    General surgeon

    Marousi

  • Δεν πρέπει να τα σταματήσετε. Πρέπει πιθανότατα όμως να χειρουργηθείτε για την χολή σας.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    General surgeon

    Kozani

  • Δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη σε σχέση με την χολή και καλό είναι να συνεχίσετε την αγωγή σας

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Gastroenterologist

    Nea Erythraia

  • Το αν θα συνεχίσετε ή θα διακόψετε τα αντικαταθλιπτικά το καθορίζει ο ψυχίατρος όχι κατάστασης της χολη σας σε αυτό το σημείο

    Tsavolakis THeodoros

    General surgeon

    Glyfada

  • Τα αντικαταθλιπτικα επιβαρυνουν κατα καποιο βαθμο την κατασταση απο την αλλη μερια πρεπει να σταθμισετε το οφελος απο αυτα και το πιθανο αντικτυπο που θα εχει σε εσας η διακοπη τους

  • Δεν υπάρχει λόγος να τα σταματήσετε.
    Για την χολική λάσπη πάντως κάτι πρέπει να κάνετε.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Gastroenterologist

    Marousi

  • Η χρήση αντικαταθλιπτικών δεν έχει σχέση με την λίθιαση. Πρέπει να χειρουργηθειτε πριν υπάρξουν επιπλοκες.

    Καζαμίας Μιχάλης

    General surgeon

    Piraeus

  • Όχι καθόλου, είναι κάτι ανεξάρτητο και πρέπει να συνεχίσετε την αγωγή σας κανονικά.

    Σίδερης Ιωάννης

    General surgeon

    Chaidari

  • Η "ΛΑΣΠΗ " ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ. ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ.

    Georgios Mpiniaris

    General surgeon

    Piraeus

  • Λάσπη ή λίθοι στην χοληδόχο κύστη είναι το ίδιο επικίνδυνη κατάσταση.Θεραπεύεται σίγουρα και με ασφάλεια σε έμπειρο χειρουργό με λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή.Υπόθεση μιάς ημέρας.Ασχέτως των αντικαταθλιπτικών η θεραπεία αυτή που σας έγραψα είναι η ασφαλής μέθοδος γιά να μην έχετε προβλήματα που είναι πολλά,αν οι λίθοι ή η λάσπη παραμείνουν εντός!

    Georgantas Dimitrios

    General surgeon

    Marousi