• Χολή
  • Υποβλήθηκε 15/05/2023

Έκανα υπέρηχο και μου βρήκαν πέτρες στην χολή. Είναι απαραίτητο ότι πρέπει να γίνει επέμβαση αφαίρεσης?

16 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι, οταν βρουμε πετρες στη χολη σε ασθενη που ειναι fit για χειρουργειο, πρεπει να το κανουμε. Και αυτο κυριως για να προληφθουν οι επιπλοκες, οπως οξεια χολοκυστιτιδα η παγκρεατιτιδα

    Πετροπούλου Θάλεια

    Χειρουργός Παχέος Εντέρου και Ορθού

    Αμπελόκηποι

  • Η βιβλιογραφία λέει ότι δεν χειρουργουμε την χολολιθίαση αλλά τις επιπλοκές αυτής. Βέβαια δεν είναι κακή ιατρική να κάνετε χολοκυστεκτομή γιατι η επέμβαση γίνεται υπο πολύ καλύτερες συνθήκες και λιγότερο τραυματισμό για την περιοχή και τον ασθενή.

    Τσαβολάκης Θεόδωρος

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Όχι απαραίτητα - αν είναι τυχαίο εύρημα και δεν έχετε συμπτώματα όπως δυσπεψία ή πόνο θεωρητικά μπορείτε να το παρακολουθείτε με νέο υπερηχογράφημα σε τακτική βάση. Βεβαίως, υπάρχουν και εξαιρέσεις όπου ο ασθενής πρέπει να χειρουργηθεί προληπτικά, επομένως το σωστό είναι να κλείσετε ένα ραντεβού σε χειρουργό που θα σας συμβουλεύει εξατομικευμένα.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Αυτό εξαρτάται από τα συμπτώματα, την ηλικία και τα συνυπάρχοντα προβλήματα υγείας σας. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον χειρουργό.

    Γκουτζιώτης Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Κοζάνη

  • Καλησπέρα. Κατ' αρχήν θα πρέπει να διευκρινήσουμε το λόγο που έγινε το υπερηχογράφημα. Εάν δηλαδή υπήρχαν συμπτώματα ή η χολολιθίαση αποτελεί τυχαίο εύρημα. Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει ένδειξη για επέμβαση. Στη δεύτερη περίπτωση θα χρειαστεί επιμελής λήψη του ιστορικού διότι υπάρχουν συμπτώματα που παραπέμπουν σε παθήσεις του στομάχου (επιγαστραλγία, φουσκώματα) τα οποία μπορεί να οφείλονται στη χολή οπότε να συσταθεί χειρουργική επέμβαση.
    Στη διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες

    Πανέρης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Πατήσια

  • Όχι απαραίτητα.
    Εξαρτάται από τις πέτρες.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Ωραία ερώτηση, αλλά δυστυχώς η απάντηση δεν μπορεί να είναι ένα ναι ή ένα όχι. Εάν δεν υπάρχουν ενοχλήματα που να σχετίζονται με τις πέτρες στην χολή (χολολιθίαση) τότε δεν είναι υποχρεωτική η χειρουργική αφαίρεσή της. Τα πιθανά ενοχλήματα όμως είναι πολλά και πολλές φορά άτυπα και μόνο μετά από συζήτηση με έναν χειρουργό μπορείτε να είστε σίγουρος ότι οι πέτρες στην χολή δεν σας προκαλούν ενοχλήματα. Τέλος υπάρχουν περιπτώσεις, όπου το χειρουργείο (λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή) καλό είναι να γίνεται ακόμα και αν δεν υπάρχουν καθόλου συμπτώματα, που να σχετίζονται με τις πέτρες που βρέθηκαν στην χολή. Για οτιδήποτε άλλο είμαι στην διάθεση σας... Διάβασε περισσότερα

    Δρ. Κόκκαλης Μάριος - Κωνσταντίνος

    Γενικός Χειρουργός

    Λάρισα

  • Εάν υπάρχουν συμπτώματα, τότε ναι πρέπει να αφαιρεθεί η χοληδόχος οπωσδήποτε.

    Κελγιώργη Διονυσία

    Γενικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Η ΧΟΛΟΛΙΘΙΑΣΗ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΜΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑΣ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΕΙ ΜΟΙΡΑΙΑ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΤΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Χολοκυστεκτομή ενδείκνυται , αν είστε συμπτωματικός/ή με πόνο, πυρετό ή και διαταραχές ηπατικών ενζύμων.

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Εάν δεν έχετε αλλά σοβαρά προβληματα υγείας που καθιστούν το χειρουργείο επικίνδυνο τότε η λαπ. Χολοκυστεκτομη θα σας απαλλάξει από μελλοντικές επιπλοκές της χολολιθιασης. Η επέμβαση είναι απλή και μπορείτε σε λίγες μέρες να επανέλθετε στις καθημερινές δρα στηριοτητες σας

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Ναι καποια στιγμη πρεπει να χειρουργηθειτε πριν παρουσιασετε επεισοδια χολοκυστιτιδας-φλεγμονης

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Οι πέτρες-χολολιθίαση είναι κίνδυνος που πρέπει να τον προλάβουμε.Με την λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομή είναι υπόθεση μιάς ημέρας.Μικρές τομές,λίγος πόνος,όλα πάνε καλά με 'ενα έμπειρο χειρουργό!

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται από το αν η χολολιθίαση σας προκαλεί συμπτώματα και τι είδους συμπτώματα είναι αυτά. Όπως και να έχει, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφτείτε ένα Χειρουργό για να σας εξηγήσει τι ακριβώς είναι η πάθηση, ποιες είναι οι επιπλοκές της και αν πρέπει να κάνετε (παρακολούθηση ή χειρουργείο)

    Τσεχπενάκης Αναστάσιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Οπωσδήποτε ανεξάρτητα από το μέγεθός τους. Υπάρχει κίνδυνος για σοβαρότατες επιπλοκές...

    Μητρόπαπας Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Γλυφάδα

  • Εφόσον δεν έχετε συμπτώματα δεν χρειάζεται να γίνει χολοκυστεκτομή. Ανάλογα με τα συμπτώματά σας και τα εργαστηριακά σας ευρήματα μπορεί να χρειαστεί συμπληρωματικός έλεγχος για αποκλεισμό λίθων στο χοληδόχο πόρο.

    Λαζαρίδης Λάζαρος - Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Χολαργός