• Χολή
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

Αν έχεις κάνει παλιότερα εγχείρηση χολής υπάρχει περίπτωση να ξανακάνεις πέτρες;εγώ έχω κάνει πριν 25 χρόνια αφαίρεση χολής λαπαροσκοπικά και τώρα έχω τους ίδιους πόνους .Έκανα δύο υπέροχα άνω κοιλίας και φαίνεται μια σκιά.Δεν μπορούν να μου δώσουν μια απάντηση γιατί συμβαίνει αυτό;Ενώ έχω βγάλει την χοληδόχο κύστη μπορούν να ξαναγίνουν πέτρες;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να υπάρχει λιθίαση στο χοληδόχο πόρο. Συνιστάται MRCP και MRI άνω κοιλίας και εκτίμηση από χειρουργό χοληφόρων παγκρέατος

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Υπέρηχος που δείχνει " σκιά" σημαίνει ότι πρέπει να κάνετε αξονική ή μαγνητική για να αποκτήσει κάποια διάγνωση αυτή η "σκιά". Πέτρες μπορούν να ξαναγίνουν υπό προυποθέσεις αλλά μπορεί ο πόνος να είναι και άλλης αιτιολογίας. Σίγκυρα χρειάζεστε έλεγχο.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Καλέ μου άνθρωπε,
    Δεν χρειάζεται να υπάρχει χοληδόχος κύστη για να σχηματιστούν λίθοι. Άρα, το ότι την αφαιρέσατε δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανίσετε λιθίαση...

    "Σκιά";;; Αντί να σπαταλάτε τον χρόνο σας σε μηνύματα στο διαδίκτυο, απευθυνθείτε σε χειρουργό για ΕΚ ΤΟΥ ΣΥΝΕΓΓΥΣ εκτίμηση και υπεύθυνη καθοδήγηση... Πιθανώς θα χρειαστείτε και κάτι παραπάνω από υπέρηχο, π.χ. αξονική... Ο χειρουργός σας θα σας κατευθύνει!
    Και μην ζητάτε συμβουλές γι "σκιές" από ανθρώπους που ΔΕΝ σας εξήτασαν ποτέ και ΔΕΝ έχουν τα υπερηχογραφήματά σας μπροστά τους...
    Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα