• Βήχας
  • Υποβλήθηκε 28/02/2024

Καλησπέρα. Χρόνιος βήχας σε παιδάκι 5 ετών από την πρώτη επαφή με ιώσεις στο σχολείο (3 ετών) συχνές λοιμοξεις αναπνευστικού α/κα ευρήματα, πτυελα που δεν υποχωρούν. (4 ετών) μικροβιακη λοιμοξη αναπνευστικού που οδήγησε σε ατελεκτασια χημειοπροφυλαξη από τότε( 2022) με αντιβίωση 3 φορές τν βδομάδα και seretide πρωί βράδυ. (5 ετών) χωρίς σημαντική βελτίωση στον βήχα . Καλή σπιρομέτρηση χωρίς εικόνα άσθματος. Δεκέμβρης 2023 rsv θετικός οξυγόνο 93-94% Εξεταση παιδιάτρου :ταχύτητα ψιθυρισματος, παράταση εκπνοής. Την περασμένη βδομάδα κάναμε βρογχοσκοπηση όπου οι κυτταρολογικες έδειξαν γαστροοισοφαγικη παλινδρομιση αναμένουμε κ/α βρογχικου και να μας δει γαστρεντερολογος. Εγώ αισθάνομαι όμως ότι το παιδί έχει κάτι αναπνευστικά κάτι.. γιατί ο βήχας ξεκινάει μόνο όταν κολλάει ίωση ( έχουμε κοιτάξει και ανώτερο αναπνευστικό με λαρυγγοσκοπηση όλα καλά) δεν έχει καθόλου εικόνα ΓΟΠ σαν παιδί. Έχει πάρει πάρα πολλά φάρμακα και η διάγνωση της πνευμονολογου δεν είναι σαφής ακόμη. Έως τώρα ήταν απλή χρόνια βρογχιτιδα. Αν η κ/α βρογχικου είναι καθαρή δεν έχει σίγουρα αναπνευστικό θέμα; και ευθύνεται η παλινδρομιση;

2 ειδικοί απάντησαν

  • 1) ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗΣ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΗ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ. 2) ΣΥΧΝΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ ΑΠΟ ΙΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΙΣ ΕΞΑΡΣΕΙΣ. 3) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ Η ΠΑΛΙΔΡΟΜΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΧΝΗ ΑΙΤΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΥΚΟΛΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ. ΕΠΙ ΣΥΜΤΩΜΑΤΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΤΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ (ΕΙΣΡΟΦΗΣΗ). ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ.

    Βασιλειάδης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Βέροια

  • Πολύ πιθανόν η παλινδρόμηση να είναι ο παράγοντας που προκαλεί τα συμπτώματα από το αναπνευστικό στο έδαφος ιώσεων.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος