• Υπογονιμότητα
  • Υποβλήθηκε 06/06/2023

Καλημέρα σας, σε έλεγχο υπογονιμότητας και αφού έχουν αποκλειστεί άλλοι παράγοντες σε βιοψίες ενδομητρίου βρέθηκε χρόνια ενδομητρίτιδα ήπιας μορφής (οι γαλακτοβάκιλλοι είναι καλοί). Η αγωγή που ακολούθησα ήταν avelox 400 για 20 μερες και zythromax όχι καθημερινά αλλά 2 χαπια μαζί 3 φορές την εβδομάδα για 1 μήνα. Είναι ικανή αυτή η αγωγή για τη θεραπεία της ενδομητρίτιδας? Θα χρειαζόταν κάποια συμπληρωματική θεραπεία με flagyl για παράδειγμα η με καλυπτει το avelox?

5 ειδικοί απάντησαν

  • εξαρταται τι δειχνει η καλλιεργεια

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι αμφιλεγόμενος ο ρόλος της βιοψίας του ενδομητρίου και της καλλιέργειας στην διερεύνηση της υπογονιμότητας, καθώς και η λήψη αντιβιοτικών για την αντιμετώπιση αυτής. Προφανώς σας δόθηκε σχήμα ανάλογα με τα μικρόβια που βρέθηκαν και το αντιβιόγραμμα.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Πραγματικά θα πρέπει να εμπιστευθείς τον/τη γυναικολόγο που έχεις επιλέξει σε αυτή τη διαδρομή προς τη γονιμότητα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αρκεί το avelox

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Γεια σας σας καλύπτει η αντιβίωση που παίρνετε

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια