• Triplex καρδιάς
  • Υποβλήθηκε 23/04/2023

Καλησπέρα,είμαι 22 ετών και έκανα triplex καρδιάς.Παλμοί φυσιολογικοί όπως και η λειτουργία της καρδιάς μου αλλά μου βρήκαν φύσημα το οποίο μου είπαν ότι δεν είναι σοβαρό.Συγκεκριμένα έχω μικρή διαφυγή στην μιτροειδή και μικρού βαθμού ανεπάρκεια τριγλώχινας βαλβίδας.Ο γιατρός μου είπε να περιορίσω το κάπνισμα το οποίο και έκανα και να ασκούμαι όπως και κάνω.Επίσης μου είπε να μην αγχώνομαι διότι από την ημέρα που το έμαθα το σκεφτομαι συνέχεια.Τις προάλλες έπαθα μια κρίση πανικού και καμιά φορά νιώθω μια μικροενόχληση στο στήθος χωρίς πόνο βέβαια.Πρέπει να ανησυχήσω ή είναι θέμα άγχους και είμαι καλά ?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν χρειάζεται να ανυσηχειτε καθόλου. Ακολουθείτε τις οδηγίες και τις συστάσεις του θεραποντος.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Όντως δεν είναι σοβαρά τα ευρήματα που αναφέρετε από το triplex καρδιάς. Θα έλεγα να εμπιστευθείτε τον γιατρό σας.

    Λειβαδίτης Γεώργιος

    Καρδιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα, τα ευρήματα του Τριπλεξ είναι απολύτως φυσιολογικά, δε χρειάζεται να ανησυχείτε, το πιο σημαντικό είμαι η διαχείρηση του άγχους σας.

    Ηλιόπουλος Νικόλαος

    Καρδιολόγος

    Χαλάνδρι

  • Δεν εχετε καρδιολογικο προβλημα

    Συκιώτης Αλέξανδρος

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Εάν το μικροενόχλημα δεν είναι πόνος θα σινιστούσα μία επιπρόσθετη εξέταση την οποία θα επιλέξει ο θεράπων ανάλογα με την ακριβή φύση του ενοχλήματος, καθώς επίσης και οριστική διακοπή του καπνίσματος.

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Αφού σου είπαν μικρή διαφυγή δεν υπάρχει πρόβλημα.Εσυ κάθε 1-2 χρόνια θα κάνεις triplex για να είσαι σίγουρος ότι παραμείνει μικρή η διαφυγή

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος