• Triplex καρδιάς
  • Υποβλήθηκε 10/09/2023

Καλησπέρα σας. Είμαι 37 ετών άνδρας. Με ταλαιπωρούν χρόνια εκτακτες συστολες "φτερουγισματα ". Παλαιότερα ήταν αραιά κ που 2,3 και τέλος. Τον τελευταίο μήνα μετά από ένα 6μηνο εντελώς απουσίας, είμαι καθημερινές, όλη μέρα κ έντονες. Στο τελευταίο χολτερ πριν 1 μήνα έδειξε 20 στο 24ωρο, χωρίς κακοήθεις αρρυθμίες. Έχω κάνει πολλά τριπλεξ την τελευταία 7ετια με μόνο εύρημα πρότωση μητροειδους βαλβίδας κ λιγο διατεταμένο τόξο αορτής. Μου λένε ότι δεν πρέπει να ανησυχώ και δεν χρειάζομαι κάποια θεραπεία. Τις τελευταίες 3 μέρες δεν σταματώ να αισθάνομαι έντονα "φτερουγισματα". Εχω απελπιστεί. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, έχω τρομάξει αρκετά.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι λίγο δύσκολο να έχεις 20 το 24ωρο και συ να νιώθεις συνεχώς έκτακτες.Ξαναβαλε Ηolter νσ επιβεβαιώσουμε ποσες κάνεις.Το πιθανότερο το νούμερο να μην είναι τέτοιο που να δικαιολογεί ανησυχία.Ομως αν εσύ νιώθεις άσχημα πρέπει να απευθυνθείς σε ηλεκτροφυσιολογο

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Για όλα φαίνεται να είναι υπεύθυνη η πρόπτωση μιτροειδους. Δεν κινδυνεύετε αλλά αισθάνεστε περίεργα. Επικοινωνήστε με το γιατρό σας για την πιθανότητα φαρμακευτικής αγωγής.

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας