• Triplex καρδιάς
  • Υποβλήθηκε 03/04/2024

Καλησπέρα, είμαι γυναίκα 30 ετών. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια ταλαιπωρουμε από έκτακτες συστολές. Με εξάρσεις και υφέσεις. Κάποιους μήνες οι παλμοί μου είναι φυσιολογικοί και ρυθμικοι, κάποιους μήνες οι έκτακτες που καταλαβαίνω είναι ελάχιστες και υπάρχουν και μέρες- βδομάδες που είναι έντονες και ασταμάτητες, ίσως και πέντε το λεπτό κυρίως σε κατάσταση ηρεμίας. Όλα αυτά τα χρόνια μια φορά μόνο μου έχει συμβεί να νιώσω ακανόνιστους χτύπους και πολλές έκτακτες η μία μετά την άλλη μετά από έντονη άσκηση. Έχω επισκευθεί περισσότερους από 7 καρδιολόγους αλλά φυσικά την ώρα της εξέτασης δεν κάνω καμιά έκτακτη. Έχω βάλει 24ωρο holder ρυθμού και πάλι όμως ήταν σε μια μέρα που έκανα ελάχιστες έκτακτες συγκριτικά με άλλες μέρες. Στο σύνολο 93 μόνο. Και κοιλιακές και υπέρ κοιλιακές. Από αλλά ευρύματα όλα φαίνονται φυσιολογικά εκτός από μια ήπια διαφυγή τριγλωχινας βαλβίδας την οποία ξέρω ότι έχω χρόνια πριν εμφανιστούν οι έκτακτες και οι γιατροί μου είπαν απλά να το παρακολουθώ και ότι είναι συχνό εύρημα και ότι όσο είναι ήπια η διαφυγή δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Οι έκτακτες μου εμφανίστηκαν την περίοδο της ζωής μου που πάλευα με τις κρίσης πανικού και βρισκόμουν σε θεραπεία με αντικαταθλιπτικά. Στην αρχή πίστευα ότι φταίει το άγχος ή ότι ήταν κάποια παρενέργεια των αντικαταθλιπτικων. Η θεραπεία όμως σταμάτησε εδώ και χρόνια, τις κρίσεις πανικού έχω μάθει να τις διαχειρίζομαι και να τις αντιμετωπίζω. Οι έκτακτες εκεί. Καμία αλλαγή έρχονται, φεύγουν, ξανά έρχονται. Επίσης να πω ότι δεν έχω πρόβλημα με το θυρεοειδή μου και ότι έχω παρατηρήσει ότι ο αριθμός των έκτακτων αλλάζει αναλόγως τη φάση του κύκλου μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν υπάρχει λόγος ανησυχιας.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Από ότι κατάλαβα έχεις κάποιες έκτακτες σε κάποιες χρονικές στιγμές της ζωής σου.Ολα καλά δεν είναι κάτι το οποίο θα με προβληματίζει.Προσπαθησε να απέχεις από στρεσογονες καταστάσεις και μην το παρακάνεις με την γυμναστική

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος