• Triplex καρδιάς
  • Υποβλήθηκε 20/08/2023

Γεια σας.Είμαι γυναίκα 51 ετών σε κλιμακτήριο.Τους τελευταίους 10μήνες βασανίζομαι απο αρρυθμίες και τρομερή κόπωση εδώ και 2 χρόνια. Έχω Κάνει όλεςτις απεικονιστικές εξετάσεις. Όσον αφορά τις αρρυθμίες, τώρα τελευταία νιώθω σβησμάρα, μου κόβονται τα πόδια ,λίγο πριν τη λιποθυμία. Έχω κάνει τρεις φορες holter,(50 έκτακτες κοιλιακες,,μία μη εμμένουσα κοιλιακή vtach),τεστ κοπώσεως(9 λεπτά χωρίς έκτακτες),5 triplex καρδιάς ( ήπια εως μετρια διαστολική δυσλειτουργία) τελευταίο triplex κλάσμα εξώθησης55%,. Σε διακοπές που πήγα δεν άντεχα τις δραστηριότητες και την τελευταία μέρα ένιωσα έντονη δυσφορία. Πήγα στο νοσοκομείο και μου είπαν να κάνω στεφανιογραφία στην Αθήνα.Την έκανα γυρνώντας, οι αρτηρίες χωρίς στενώσεις. Συνεχίζονται τα προλιποθυμικά επεισόδια.Ο καρδιολόγος μουέδωσε lopresor 1/4 πρωί κ1/4 βράδυ και να πάρω αντικαταθλιπτικά εσιταλοπράμη.Λενε οτι θα βοηθήσει. Εγώ όμως νιώθω να "σβηνω " ώρες ωρες.Η πίεση γενικά φυσιολογική με κάποιες εξάρσεις στη συστολική (9 συχνά).Φοβάμαι πολύ,τι να κάνω; Σας ευχαριστώ πολύ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Έχεις πλήρως ελεγχθεί από καρδιολογικης άποψης.Να εξεταστεις από παθολογο γιατί δεν έχεις κάτι άλλο να δεις σε ότι έχει σχέση με την καρδια

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Περιγράφετε ένα εκτεταμένο ιστορικό με πολλές εξετάσεις, από τις οποίες δεν μπορεί να βγεί συμπέρασμα για την αιτία των συμπτωμάτων. Εάν θέλετε μπορούμε να τα συζητήσουμε, μαζί με τις εξετάσεις σε ραντεβού.

    Αποστολόπουλος Θεόδωρος

    Καρδιολόγος

    Μαρούσι