• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 26/01/2023

το τεστ παπ έβγαλε ήπια τραχηλίτιδα μετά από γεννα με αλλοιώσεις φλεγμονής πρέπει να κάνω κάποια θεραπεία κ τι ακριβως;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται καλλιέργια κολπικού υγρού και θεραπεία αν χρειαστεί.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Κολπικές και τραχηλικές καλλιέργειες-θεραπεία- επαναληπτικές καλλιέργειες -νέο τέστ Παπανικολάου.

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Πρέπει να κάνετε μία καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δείτε αν είναι μία πρόσφατη λοίμωξη ή όχι το πιθανότερο είναι λόγω του τοκετού

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Εξαρτάται από το ιστορικό σας και το αν έχετε ή όχι συμπτώματα

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αγαπητή φίλη.
    Ανάλογα με τα συμπτώματα, αν έχεις, θα πάρεις ή όχι, αγωγή.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Η τραχηλίτιδα αποτελεί ένα μη ειδικό εύρημα. Μπορεί να οφείλεται σε κάποιο μικρόβιο ή ακόμη και σε παράγοντες μηχανικούς. Για παράδεγμα, αν υπάρχει επαφή πριν την λήψη του τεστ μπορεί να υπάρχει εικόνα φλεγμονής. Πρέπει λοιπόν να επισκεφθείτε τον γιατρό σας προκειμένου να γίνει ο κατάλληλος έλεγχος

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Καλό είναι να κάνετε κολπικές καλλιέργειες και θεραπεία ανάλογα με τα αποτελέσματα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Δεν θα έδινα θεραπεία για ήπια τραχηλίτιδα αμέσως μετά τη γέννα, όμως σε έξι μήνες μπορείτε να κάνετε μία καλλιέργεια κολπικού-τραχηλικού υγρού και αν τότε υπάρχει μικρόβιο, να πάρετε θεραπεία. Το τεστ Παπανικολάου να επαναληφθεί σε ένα χρόνο.

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Πρέπει να γίνει γυναικολογικός έλεγχος με καλλιέργιες κολπικού υγρού ούτως ώστε να διαπιστωθεί εάν υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να λάβετε την κατάλληλη θεραπεία.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα, θα πρέπει να κάνετε καλλιέργεια κολπικού υγρού για να βρείτε το λόγο της τραχηλίτιδας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα