• Θυρεοειδής
  • Υποβλήθηκε 17/01/2023

Γρομπαλακι μπροστά στο λαιμό

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αν και αρκετά αόριστο αυτό που αναφέρετε μια διόγκωση στην περιοχή του τραχήλου θα μπορούσε να περιλαμβάνει πολλά διαφορετικά προβλήματα της περιοχής. Από έναν απλό λεμφαδένα ή μια σμηγματογόνο κύστη, μέχρι κάποιο πρόβλημα του θυρεοειδούς αδένα και πολλά άλλα. Μια καλή αρχή θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ωτορινολαρυγγολόγο για να σας κάνει μια ενδελεχή εξέταση και να λάβει ένα λεπτομερές ιστορικό. Έπειτα σας λέω ενδεικτικά ότι μπορούν να ζητηθούν αρκετές εξετάσεις, όπως αιματολογικές, υπερηχογράφημα, παρακέντηση ακόμα και αξονική ή μαγνητική τομογραφία. Όπως και να χει πριν κάνετε οτιδήποτε συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ

    Χριστοφορίδης Χρίστος

    Χειρουργός Ενδοκρινών Αδένων

    Αμπελόκηποι

  • πολλά μπορεί να σημαίνει. μπορεί να είναι σμηγματογόνος κύστη απλή από γύρισμα τρίχας αν είστε άνδρας αλλά και σε γυναίκα μπορεί να συμβεί . μπορεί να είναι κύστη θυρεογλωσσικού πόρου θέμα με τον θυρεοειδή και λεμφαδένες χρειάζεται κλινική εξέταση και αν υπάρχει λόγος διαφοροδιαγνωστικός και υπερηχογράφημα τραχήλου

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα

  • Μια ψηλαφητή διόγκωση στον τράχηλο (λαιμό) έχει κάποια χαρακτηριστικά που μπορούν να βοηθήσουν τον Ιατρό να οδηγηθεί κλινικά στις πιθανότερες διαγνώσεις. Είναι σημαντικό να διευκρινιστεί το χρονικό διάστημα κατά το οποίο είναι ψηλαφητή αυτή η διόγκωση, το αν είναι επώδυνη και αν ο ασθενής έχει άλλα σημάδια λοίμωξης, ποιό είναι το μέγεθός της και αν αυξάνεται ή μειώνεται. Επίσης είναι σημαντική η ηλικία του ασθενούς και η παρουσία ή όχι συνηθειών όπως το κάπνισμα και η κατανάλωση αλκοόλ. Διογκώσεις που βρίσκονται στη μέση γραμμή του τραχήλου συχνότερα αφορούν σε κύστεις του δέρματος είτε σε κύστεις που δημιουργούνται σε ένα ένα εμβρυολογικό υπ... Διάβασε περισσότερα

    Χρυσοβιτσιώτης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Μαρούσι

  • Πρέπει να σας εξετάσει Ωτορινολαρυγγολόγος

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Υπάρχουν πολλές διαγνώσεις για κάτι τέτοιο. Πρέπει να το εξετασει Ωτορίνολαρυγγολόγος.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΙΩΣΗ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΨΗΛΑΦΗΣΗ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΩΡΛ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη