• Θεραπεία Ακμής
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Καλησπέρα.Εχω πάει σε δερματολόγο,έχω κάνει όλες τις εξετάσεις, απλά χρειάζομαι και δεύτερες γνώμες Μου χορήγησε ισοτρετινοινη 10mg για 3 μήνες. Η αφορμή ήταν σπυράκια που έβγαιναν το ενα μετα το άλλο -ανα 3 μέρες, με φαγούρα λίγο, πύον κτλ- που τα έσπαγα ή έσπαγαν μόνο γρήγορα και έμεναν σημάδια. Καταλήξαμε ότι λόγω λιπαρού και μπουκωμενου δέρματος, πυροδοτήθηκε από έναν κακό καθαρισμό προσώπου. Εντέλει, τα έκοψα όλα, έβαζα και πλέον λίγη fucicort οπότε και σταμάτησα να τα σπάω και ηρέμησα από σπυράκια. Ωστόσο μου πρότεινε την αγωγή αυτή, κυρίως για τα πρόσφατα σημάδια και τη συνολική ανανέωση του δέρματος, για να μη ξαναβγαλω σπυράκια . Οι ερωτήσεις είναι οι εξής: Ξεκίνησα γυμναστήριο μόλις, έχω πόνους προφανώς παντού, είμαι και 47 κιλά (35 ετών), και για τις επόμενες 20 μέρες θα βρίσκομαι εξωτερικό για δουλειά, πολυήμερη πολύωρη, χειρωνακτική. Αν υποβληθω στην αγωγή, θα δυσκολευτεί σε όλα αυτά? Από αυτά που έχω ακούσει φοβάμαι να ξεκινήσω.( Αλλά θα έπρεπε άμεσα άμα θέλω γιατί αν ξεκινήσω όταν γυρίσω θα πιάσει και Ιούλη η θεραπεια) Επίσης sos: ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΕΠΑΝΈΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ? ( πχ θα σταμάτησε να είναι μεικτό προς λιπαρό? Θα γίνει πιο ξηρό ή όχι?) Γενικά ρωτάω γιατί αυτή μου έδωσε μια κατεύθυνση που θεωρεί ωραία λύση, αλλά μου είπε επειδή δεν έχω σημαντικό πρόβλημα, η επιλογή είναι δική μου..(απλά δεν είναι λύση και η fucicort και δεν ξέρω τι κάνω) *επίσης δέρμα λεπτό ευαίσθητο, και μου είπε τις τοπικές αγωγές δεν τις προτείνει επίσης σαν σοβαρή λύση του θέματος. Ευχαριστώ.Οποιαδηποτε συμβουλή θα με βοηθήσει!

1 ειδικός απάντησε

  • ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΘΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ Η ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ.ΙΣΟΤΡΕΡΙΝΟΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ , ΜΕΤΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑΣΗ ΛΙΠΑΡΟΤΗΤΑΣ

    Ιωάννα Καλκούνου

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Βριλήσσια