• Θεραπεία Ακμής
  • Υποβλήθηκε 03/01/2023

Καλησπέρα, δεν είμαι σίγουρη αν αυτό πρόκειται για ακμή ή όχι, αλλά έχει εδώ και κάποιους μήνες που βγάζω κύστες/σπυράκια εσωτερικά κάτω από τους γλουτούς, τα οποία πονάνε αρκετά, αλλά πατώντας τα (ξέρω ότι δεν κάνει αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ) δεν βγάζουν κάτι. Μάλιστα, έχω ένα στο μηρό εδώ και έξι μήνες, το οποίο φαίνεται και κάπως μωβ. Σε τι μπορεί να οφείλεται; Θα μπορούσε να είναι ακμή;

4 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορούσε να διαπυητική ιδρωταδενίτιδα. Καλύτερα να πάρετε τη γνώμη ενός δερματολόγου από κοντά

    Αλεβίζου Αντιγόνη

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας
    Φαίνεται ότι πιθανότατα αυτό που περιγράφεται, είναι διαπυητική ιδρωταδενίτδα, ένα αυτοάνοσο επίμονο νόσημα, που προσβάλλει κυρίως την ευαίσθητη περιοχή αλλά και τις μασχάλες, όπως και τους μαστούς σε πιό προχωρημένες περιπτώσεις. Παρά το όνομα του, δεν είναι πάθηση των ιδρωτοποιών αδένων. Υπάρχουν πολλές θεραπείες αλλά κυρίως, έχουν ανακουφιστικό, παροδικό αποτέλεσμα. Ευτυχώς εδώ και λίγα χρόνια διαθέτουμε ένα καινούργιο όπλο στην διάθεση μας, τον βιολογικό παράγοντα ανταλιμουμάμπη, που έφερε επανάσταση στην αντιμετώπιση του νοσήματος και βελτίωση σημαντικά την ποιότητα ζωής των ασθενών με το εν λόγω νόσημα όπως και την αυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑΙ ΘΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΜΗ ,ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΟΥΣΑ ΔΟΘΙΗΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Θα μπορούσε να είναι θυλακιτιδα. Να σας δει Δερματολόγος.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα