• Stress echo
  • Υποβλήθηκε 15/05/2023

Γυναίκα 76 ετών χωρίς συμπτώματα ή παράγοντες κινδύνου για στεφανιαία νόσο (δεν έχει σάκχαρο/χοληστερίνη/πίεση, κανονικό βάρος, μη καπνίστρια), στο πλαίσιο προληπτικού ελέγχου είχε φυσιολογικό triplex καρδιάς αλλά παθολογικό ΗΚΓ. Ο γιατρός συνέστησε σπινθηρογράφημα μυοκαρδίου προς αποκλεισμό ισχαιμίας. Έτερος γιατρός ανέφερε ότι δεν είναι απαραίτητη άλλη εξέταση αλλά εάν γίνει προτιμότερη είναι το stress echo. 1) Είναι αναγκαία η περαιτέρω διερεύνηση δεδομένου ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα/παράγοντες κινδύνου; 2) Εάν ναι, ποια είναι η καταλληλότερη εξέταση: σπινθηρογράφημα, stress echo ή κάτι άλλο; Ευχαριστώ πολύ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • 1) Η ΠΕΡΑΙΤΈΡΩ ΔΙΕΡΕΎΝΗΣΗ ΚΡΊΝΕΤΑΙ ΑΝΑΓΚΑΊΑ., 2) ΕΝΔΕΔΕΙΓΜΈΝΗ ΕΞΈΤΑΣΗ ΤΟ STRESS ECHO.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Πρέπει να δω την ασθενή, δεν είναι τόσο απλό. Ισως χρειάζεται μαγνητική καρδιάς

    Σακαδάκης Ελευθέριος

    Καρδιολόγος

    Παγκράτι

  • Η παραπέρα διερεύνηση δε βλάπτει... Οποιαδήποτε απ' αυτές τις εξετάσεις μπορεί να γίνει ή διαφορετικά αξονική στεφανιογραφία και μέτρηση score ασβεστίου

    Κρεζίας Πέτρος

    Καρδιολόγος

    Άλιμος

  • Δεν αναφέρεις τι το παθολογικο ανέδειξε το ΗΚΓ.Παντως το ότι μια γυναίκα 76χρονων δεν έχει παράγοντες κινδύνου για Σ/Ν δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχει Σ/Ν.Ενα σπινθηρογραφημα πραγματικά θα έλυνε τις οποίες αμφιβολίες

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος