• Stress echo
  • Υποβλήθηκε 31/01/2024

Είμαι γυναίκα 65 ετών έκανα το Μάρτιο του '23 αγγειοπλαστική τοποθέτηση στεντ στο πρόσθιο κατιόντα στένωση 95%. Οι άλλες 2 αρτηρίες κι αυτές με στενώσεις η δεξιά 80% με μήκος μέχρι τη καμπή κ η άλλη η δεξιά (περισπωμένη?) περίπου 60%. Ο Επεμβατικός γιατρός μου είπε αυτές τις 2 προς το παρόν δεν τις πειράζουμε ( το Μάρτιο '23. γι'αυτό έκανε μόνο τον πρόσθιο κατιόντα). Από τότε 2-3 φορές έχω νοιώσει ενόχληση στο στήθος έχω παη νοσοκομείο καρδιογράφηματα οκ και τροπονινες 5 ,10. Και όταν περπαταω λίγο ανηφόρα φουσκώνω, η λαχανιαζω πιο εύκολα ...αυτό μετά από την αγγειοπλαστική δεν το είχα) μου είπε ο γιατρός μου ο Επεμβατικός να κάνω στεφανιογραφια....και αυτός που με κουραρει να κάνω πρώτα σπινθηρογράφημα μυοκαρδίου. Έχω μπερδευτεί, έχω αγχωθει, με πιανη κ κρίση πανικού, έχω κ τις φοβίες μου. Έχω την εντύπωση ότι αν κάνω στεφανιογραφια θα μου πή να διορθώσει κάτι...ή να κάνω πρώτα σπινθηρογράφημα? Βοηθήστε με γιατί τελικά στην ιατρική 1+1 δεν κανη ποτέ 2! Ευχαριστώ πολυ

1 ειδικός απάντησε

  • Επειδή το πιθανότερο είναι να χρειαστείτε και δεύτερο Stent λαμβάνοντας υπόψη το ιστορικό σας και τα συμπτώματα σας θεωρώ αμέσως στεφανιογραφια. Και λιγότερος κόπος και λιγότερα λεφτά αφού πολύ πιθανόν το σπινθηρογραφημα να δείξει ότι έχετε ανάγκη για τοποθέτηση και επιπλέον stent

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος