• Διάφραγμα μύτης
  • Υποβλήθηκε 27/02/2024

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες ειναι οι διαφορές της κλασσικής επέμβασης διαφράγματος σε σχέση με την εδνοσκοπική επέμβαση? Υπάρχει το ίδιο ποσοστό επιτυχίας βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα για τκν ασθενή? Σε ποια περίπτωση ταλαιπωρείται περισσοτερο?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η μόνη διαφορά είναι ότι στην ενδοσκοπική επέμβαση ο χειρουργός χρησιμοποιεί ενδοσκοπιο με κάμερα και βλέπει σε οθόνη τί κάνει. Αυτό στους περισσότερους χειρουργούς, ανάλογα και με την εμπειρία και τις ικανότητες τους, προσφέρει καλύτερη ορατότητα και επομένως κατά κανόνα καλύτερα αποτελέσματα. Ταλαιπωρία δεν υπάρχει σε καμία από τις δύο μεθόδους, εάν την επέμβαση διενεργήσει χειρουργός ειδικός στο διάφραγμα. Σας περιμένω για να πούμε τα υπόλοιπα από κοντά

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Ενδοσκοπικη Διαφράγματος ΠΑΡΑΜΥΘΙ
    ΕΝΔΟΣΚΟΠΙΚΗ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΗ ΚΟΓΧΩΝ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΜΕΘΟΔΟΣ

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • Και στις δυο περιπτώσεις οι τομές γίνονται εσωτερικά της μύτης. Η ενδοσκοπική μέθοδος συνήθως γίνεται όταν συνδυάζεται με χειρουργείο των παραρρίνιων κόλπων ή με κογχοπλαστική. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις δεν χρειάζεται να γίνει προετοιμασία για ενδοσκοπική χειρουργική και η κλασική μέθοδος είναι αυτή που προτιμάται. Η χειρουργική τεχνική που είναι καλύτερη έχει σχέση με την άνεση που έχει ο χειρουργός με την εκάστοτε τεχνική. Η επιτυχία του χειρουργείου εξαρτάται καταρχάς από το αν η ένδειξη που έχει τεθεί για χειρουργείο είναι σωστή, δηλαδή αν θα βοηθήσει το χειρουργείο εσάς συγκεκριμένα. Επιπλέον ο μετεγχειρητικός πόνος έχει σχέση με το αν ... Διάβασε περισσότερα

    Καρκάνης Γεώργιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη