• Διάφραγμα μύτης
  • Υποβλήθηκε 24/04/2023

Καλησπερα...ο γιος μου στην ηλικια των 5 χρονων ειχε χτυπησει στην μυτη.Σημερα ειναι 10 χρονων και φαινεται εξωτερικα και εσωτερικα οτι εχει στραβο διαφραγμα.Χειρουργειτε σε αυτη την ηλικια?Επισης η κακη αναπνοη εχει συνεπειες και στην αναπτυξη του παιδιου??

8 ειδικοί απάντησαν

  • Κανονικά η επέμβαση πρεπει να γινει μετα το 18ο-19ο έτος της ηλικίας γιατι μέχρι τοτε συνεχίζει η διάπλαση των δομών της μύτης. Μονο σε πολυ εξαιρετικές περιπτώσεις ενδείκνυται η επέμβαση νωριτερα. Αν ο γιος σας δεν εχει τοςο σοβαρό πρόβλημα ρινικης αναπνοής και έντονων διαταραχών ύπνου, θα τον παρακολουθείτε. Δεν θα υπαρχει πρόβλημα στην ανάπτυξη. Καλο ειναι ομως να επισκεφθείτε κάποιον ωρλ για πιο αναλυτική εξέταση και ενημέρωση.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • ΔΕΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.ΤΟ ΝΩΡΙΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ 16 ΧΡΟΝΙΑ. Η ΚΑΚΗ ΑΝΑΠΝΟΗ ΑΠΛΩΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥΡΓΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΚΟΥΡΑΣΗ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Συνήθως η σκολίωση του ρινικού διαφράγματος διορθώνεται, (δηλ. χειρουργείται) μετά την ενηλικίωση. Σε σπάνιες περιπτώσεις, μπορεί να γίνει το χειρουργείο πριν την ενηλικίωση. Πάντως όχι στην ηλικία των 10 ετών.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Σε αυτή την ηλικία χειρουργουμε σπάνια, όταν το στραβό διάφραγμα δημιουργεί έντονο πρόβλημα στην αναπνοή από τη μύτη. Η κακή αναπνοή από τη μύτη, αν είναι μεγάλου βαθμού, μπορεί να προκαλεί στο παιδί, εκτός των άλλων, νεύρα, δυσκολία συγκέντρωσης, πονοκέφαλο και μειωμένη απόδοση σε αθλητικές δραστηριότητες

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα. Γενικά δεν χειρουργείται το δίαφραφμα σε αυτή την ηλικία. Πρέπει μα κλείσει τα 18 χρόνια. Η κακή αναπνοή έχει συνέπεια στην ανάπτυξη του παιδιού σε περιπτώσεις που προκαλεί επεισόδια άπνοιας κατά τον ύπνο

    Κιούσης Νικόλαος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Χολαργός

  • Θα πρέπει να τον εκτιμήσει ΩΡΛ

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος

  • Όποια διόρθωση στην μύτη γίνεται με συμπληρωμένο το 17ο έτος, να έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του σκελετού . Θα χρειαστεί ευθειασμός του διαφράγματος για να αναπνέει σωστά και ρινοπλαστική , αν εκείνος θέλει, για αισθητικούς λόγους.

    Αβούρης Ιωάννης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πειραιάς

  • Χειρουργείται αλλα θέλει διαφορετική ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ τεχνική απ’οτι στους μεγάλους.
    Ναι, η ΚΑΚΗ αναπνοή επηρεάζει την ανάπτυξη του παιδιού.

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι