• Διάφραγμα μύτης
  • Υποβλήθηκε 07/11/2023

Καλησπέρα σας, αντιμετωπίζοντας χρόνιο θέμα με τις ρινικές κόγχες (είχα κάνει καυτηριασμό με ραδιοσυχνότητες προ 10ετιας), καθώς και με στραβό διάφραγμα, μου προτάθηκε από τον ΩΡΛ η χειρουργική επέμβαση των ρινικών κογχών και του διαφράγματος, μέσω υπερήχων και με τοπική αναισθησία. Απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια διαφορά στο χειρουργείο του διαφράγματος με τοπική και με υπερήχους, απ' ότι ένα χειρουργείο διαφράγματος με ολική.

4 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΜΕ ΤΟΠΙΚΗ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ!

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Με τοπική και με υπερήχους είναι πολύ πιο δύσκολο να επιτευχθεί το ίδιο καλό αποτέλεσμα όσο με ένα χειρουργείο με γενική αναισθησία. Γι αυτό και το αποτέλεσμα τέτοιων επεμβάσεων είναι συνήθως (όχι πάντα βέβαια) το να μην επιτυγχάνεται το τέλειο αποτέλεσμα που θα ήθελε κανείς. Και μόνο το γεγονός ότι ο ασθενής είναι ξύπνιος, νιώθει, ακούει, πονάει έστω και λίγο, έστω και ασυναίσθητα δεν αφήνει τον χειρουργό να δουλέψει όσο ελεύθερα θα δούλευε με γενική αναισθησία ώστε να μπορεί απρόσκοπτα να πετύχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Πρέπει να τονισθεί ότι δεν υπάρχει κάποια χειρουργική μέθοδος, ( τοπικής ή γενικής αναισθησίας, με χρήση υπερήχων ή με ραδιοσυχνότητες και όλοι οι μεταξύ τους συνδυασμοί), που να έχει μόνο πλεονεκτήματα ή μόνο μειονεκτήματα. Το κάθε ένα έχει κάποια μειονεκτήματα και κάποια πλεονεκτήματα, για τα οποία υπάρχουν άπειρες βιβλιογραφικές αναφορές. Το σημαντικότερο από όλα αυτά είναι η εμπειρία του χειρουργού. Αυτό πράγματι κάνει την μεγάλη διαφορά.
    Εκτός όλων των ανωτέρω υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το αποτέλεσμα ενός χειρουργείου στην μύτη. Π.χ. η συνύπαρξη αλλεργικής ρινίτιδας, οπότε όσο καλά και αν έχει γίνει το χειρουργείο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • καλησπέρα με τοπική αναισθησία γίνεται καυτηριασμός κογχών και ήπιες σκολιώσεις ρινικού διαφράγματος. Καλύτερα είναι με γενική νάρκωση αν πρόκειται να διορθώσετε και το διάφραγμα.

    Ασκητή Μαρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος - Χειρουργός Κεφαλής και Τραχήλου

    Κάτω Τούμπα