• Διάφραγμα μύτης
  • Υποβλήθηκε 05/11/2023

Καλησπέρα ο γιός μου έκανε χειρουργείο διάφραγμα και κονχες τον Αύγουστο και τώρα είναι η δεύτερη φορά που βουλώνει η μύτη του και κάνει πωλήσεις με όρο αλλά το βράδυ θέλει κορτιζονουχο σπει η γιατρός που του έκανε την ενχειριση μας είπε πως κρυώσε.,αλλά κανονικά δεν είναι πολύ νωρίς για να μπουκώνει το παιδί; (15 ετών) έχουν περάσει μόλις 2,5 μήνες.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Να κρυώσει και, σάν συνέπεια αυτού να μπουκωσει, μπορεί βέβαια κανείς ανά πάσα στιγμή. Μπορεί όμως να φταίει και κάτι άλλο, πόσο μάλλον επειδή είναι 15 χρόνων, όπως σωστά λέτε. Καλό θα ήταν να εξετάσει το παιδί εξειδικευμένος στην εγχείρηση του ρινικού διαφράγματος Ωτορινολαρυγγολόγος με ενδοσκόπηση ρινος για να σας πει τί φταίει και να σας προτείνει την κατάλληλη θεραπεία

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Η επέμβαση της διαφραγματοπλαστικής καλό είναι να μην γίνεται πριν το πέρας της σωματικής ανάπτυξης των παιδιών. Γι αυτό και είναι μία επέμβαση που προτιμάμαι να κάνουμε μετά τα 20 έτη ηλικίας. Όσον αφορά στο αποτέλεσμα της επέμβασης αν θέλετε μια ειλικρινή άποψη θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον άλλο συνάδελφο (όχι τον χειρουργό) για να σας πει αν όλα πήγαν καλά ή υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Προφανώς αν υπάρχει κρύωμα είναι λογικό να υπάρχει ρινική συμφόρηση. Η επέμβαση στο διάφραγμα σαφώς βελτιώνει την αναπνοή, αλλά σε πριόδους που αρρωστήσουμε είναι πιθανό να βουλώσει παροδικά.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Θα χρειαστεί να τον εξετάσω με high definition κάμερα. Μάλλον εχει ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΑ Ρινικων Κογχων η οποία ΧΡΗΖΕΙ ειδικου laser.

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι