• Σπίλοι (ελιές)
  • Υποβλήθηκε 06/04/2023

Είναι επικίνδυνη μια ελιά που έχει μείνει το μισό αποτι ήταν από την αρχή;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Απο τη στιγμή που βλέπετε αλλαγές στο χρωμα η στο σχημα του σπίλου να έπισκεφθειτε δερματολόγο ..πολλές φορές μπορεί να μην είναι Σπιλος αλλά κάποια άλλη καλοήθης βλάβη

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Παρά τις πεποιθήσεις πολλών ανθρώπων και τις δοξασίες, το να τραυματισθεί μια ελιά ή να κοπεί ή να καεί, δεν έχει κανένα επιβαρυντικό ρόλο στο να εξαλλαγεί και να το "γυρίσει" σε κάτι κακό...δηλαδή μια καλοήθης ελιά, δεν πρόκειται να σταματήσει να είναι καλοήθης ακόμα και αν τραυματισθεί....επομένως δεν υπάρχει κίνδυνος...τώρα υπάρχουν και κάποιες ελιές που είτε μεγαλώνουν είτε μαζεύονται, μικραίνουν και υποστρέφουν χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό....πολλές φορές κάτι τέτοιο μπορεί να σχετίζεται και με ορμονικούς παράγοντες όπως για παράδειγμα συμβαίνει μετά την εγκυμοσύνη στις γυναίκες όπου πολύ συχνά παρατηρείται αύξηση του μεγέθους τ... Διάβασε περισσότερα

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη