• Σπαστική κολίτιδα
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Καλησπέρα. Τώρα κι έναμιση χρόνο περίπου έχω συχνούς εντερικους πόνους ,φουσκώματα και κυρίως δυσκοιλιότητα. Όσοι γιατροί με έχουν δει, τείνουν να συμφωνήσουν στη σπαστική κολίτιδα. Το χειρότερο είναι ότι συχνά οι κράμπες εκδηλώνονται κοντά στον αφαλό κ μέχρι να υποχωρήσουν, έχω συνέχεια φόβο κ υποψία για σκωληκοειδίτιδα.. μπορεί να μοιάζουν οι κράμπες της μεν με της δε;; έχω κάνει αρκετές απεικονιστικές εξετάσεις, ο ακτινολόγος ήταν ξεκάθαρος κ ούτε μου έθεσε θέμα για χρόνια σκωληκοειδίτιδα

2 ειδικοί απάντησαν

  • Παραθέτετε πολύ λίγες πληροφορίες. Γι'αυτό η σωστή εξέταση γίνεται πάντα εκ του σύνεγγυς με ιστορικό, προηγηθείσες εξετάσεις, φάρμακα και κλινική εξέταση...
    Ο όρος "σπαστική κολίτιδα" είναι εσφαλμένος διότι το "ευερέθιστο έντερο" - αυτός είναι ο σωστός όρος - αφορά ΚΑΙ το λεπτό έντερο και όχι μόνον το "κόλον" (εξ ου και "κολίτις") που είναι το παχύ έντερο (ακόμη και γιατροί κάνουν λάθος, μην ανησυχείτε).
    Πιθανότατα οι συνάδελφοι να έχουν δίκαιο, αλλά ουδείς μπορεί να σας δώσει την γνώμη του βασιζόμενος σε 2 προτάσεις που γράψατε στο διαδίκτυο...
    Εφόσον ο ακτινολόγος σας απέκλεισε σκωληκο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Σας έχει δει γαστρεντερολόγος??
    Μπορεί να είναι διάφορα πράγματα ή απλή δυσκοιλιότητα.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι