• Σπαστική κολίτιδα
  • Υποβλήθηκε 24/07/2023

Καλησπέρα σας! Είμαι γυναίκα, 31 χρονων. Παχυσαρκη. Πριν 10 μέρες μετά από μια απότομη κίνηση που έκανα και πήγα μετά από λίγο να ξαπλώσω με το που ξάπλωσα με έπιασε ένας πολύ δυνατός πόνος πάνω δεξιά στο στομάχι, ακριβώς κάτω απ' το στήθος και παράλληλα δεν γνωρίζω αν ήταν τυχαίο με έπιασε και πολύ έντονος πόνος στον δεξί μου ώμο, αυχένα και χέρι. Τότε πήρα ένα αντιφλεγμονώδες και μου πέρασε. Σήμερα πάλι με έπιασε ο ίδιος πόνος χωρίς να κάνω κάποια απότομη κίνηση και κυρίως με πόνεσε παλι δεξιά πάνω στο στομάχι, κάτω απ' το στήθος που πάλι πήρα αντιφλεγμονώδη και μου πέρασε και αργότερα με ενόχλησε πάλι ο ώμος μου κι αφού τον ετριψα με μια απλή λοσιόν ένιωσα ότι ήταν σκληρά τα νεύρα και μου πέρασε. Θεωρείται ότι είναι κάτι ανησυχητικό πρέπει να ελέγξω κάτι συγκεκριμένο? ( Επίσης να σας αναφέρω ότι από παλιότερες εξετάσεις μου έχουν αναφέρει γιατροί ότι έχω σπαστική κολίτιδα, όπως κι ότι πριν 15 μέρες έκανα αιματολογικές κι όλες οι τιμές ήταν καλές εκτός απ' την crpnπου έδειχνε ότι έχω μια μικρή φλεγμονή, και λίγο τα λευκά αιμοσφαιρια) Υπάρχει περίπτωση αυτός ο πόνος να είναι της κολίτιδας? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

1 ειδικός απάντησε

  • Αγαπητή κυρία, αρχικά θα πρέπει να απευθυνθείτε στον παθολόγο σας που θα σας εξετάσει και θα κρίνει εάν και σε ποιόν άλλον ειδικό πρέπει να απευθυνθείτε.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα