• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 11/06/2023

Καλησπέρα σας, Είχα εκτοπη κύηση και αφαίρεση σάλπιγγας δυστυχώς. Έκανα μετά έναν έλεγχο και είχα Candida, όταν έκανα επανεξέταση είχα Ε. Coli και στο PCR ουρεοπλασμα parvum. Προκαλεί κάτι από τα παραπάνω εκτοπη κύηση; Επίσης μετά την αντιβίωση που πήρα για το ουρεοπλασμα θα πρέπει να κάνω πάλι pcr? Ποσο επικίνδυνα είναι τα παραπάνω γιατί θα ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί. Σας ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Τα μικρόβια δεν είναι αιτία έκτοπης κύησης. Καλό είναι να έχουμε αρνητικές καλλιέργειες πριν την έναρξη των προσπαθειών.

    Παυλίδη Όλγα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Συνήθως τα συγκεκριμένα μικρόβια δεν ευθύνονται για πυελική φλεγμονή και σαλπιγγικές συμφύσεις που σχετίζονται με εξωμήτριο κύηση. Σπανίως μπορεί να δημιουργήσουν τα ανωτέρω. Καλό θα ήταν να επαναλάβετε τον έλεγχο πριν ξεκινήσετε εκ νέου προσπάθειες. Το ιστορικό εξωμητρίου αυξάνει αισθητά την πιθανότητα να προκύψει εκ νέου εξωμήτριος κύηση.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Η σαλπιγγίτιδα (λοίμωξη στη σάλπιγγα) από κάποιους από αυτούς τους μικροοργανισμούς είναι μια από τις αιτίες έκτοπης κύησης. Όταν ολοκληρώσεις την αγωγή, μπορείς να ξεκινήσεις τις προσπάθειες. Αγωγή πρέπει να λαμβάνει και ο σύντροφος.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Γεια σας, δεν χρειάζεται να επανελέγξετε το ουρεόπλασμα. Πρόκειται για μικρόβιο το οποίο εκριζώνεται πολύ δύσκολα. Μπορείτε να ξεκινήσετε προσπάθειες για εγκυμοσύνη έχοντας υπόψιν ότι λόγω ιστορικού έκτοπης κύησης υπάρχει αυξημένη πιθανότητα για κάποια άλλη έκτοπη κύηση στο μέλλον

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς, θα ήθελα να σας πω ότι λυπάμαι πολύ για την εμπειρία που είχατε. Είναι σημαντικό όμως να γνωρίζετε οτι υπάρχουν πολλές γυναίκες που έχουν περάσει από παρόμοιες καταστάσεις και έχουν καταφέρει να έχουν υγιή παιδιά.

    Όσον αφορά τις ερωτήσεις σας, η Candida, η E. Coli και το Ureaplasma parvum είναι μικροοργανισμοί που μπορούν να προκαλέσουν λοιμώξεις στον αναπαραγωγικό σας σύστημα και οι μελέτες που έχουν γίνει δεν έχουν αποδείξει οτι μπορούν να προκαλέσουν άμεσα έκτοπη κύηση. Ωστόσο, αυτές οι λοιμώξεις μπορεί να προκαλέσουν φλεγμονή στις σάλπιγγες, που μπορεί έμμεσα να αυξήσει τον κίνδυνο για έκτοπη κύηση.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου