• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 14/06/2023

Καλησπέρα είμαι 22 ετών το τελευταίο Τεστ-Παπ που έκανα έδειξε Λίγα πλακώδη και μεταπλαστικά κύτταρα παρουσιάζουν ήπια διόγκωση του πυρήνα με ελαφρά υπερχρωμία (ASCUS ) και μου συνέστησαν επανάληψη στο 6μηνο, HPV test και κολποσκόπηση. Ηθελα να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να γίνει κολποσκοπηση ή αν πρέπει να περιμένω πρώτα να βγουν αποτελέσματα από το τεστ Παπ ή το HPV και μετά να γίνει η κολποσκόπηση. Ειδάλλως αν αυτές οι εξετάσεις είναι καλές γιατί να γίνει κολποσκοπηση, υπάρχει περίπτωση να δείξει κάτι ενώ οι εξετάσεις είναι καλές ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Στην ηλικια των 22 με διαγνωση ascus δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα παραπανω απο μια επαναληψη του τεστ pap σε ενα ετος.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Στην ηλικία σας θα μπορούσατε να επαναλάβετε το τεστ παπ σε 6 μήνες και αναλόγως τα αποτελέσματα να αποφασιστεί πως θα προχωρήσετε.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Η μοναδική εξέταση που πρέπει να κάνετε είναι το HPV test. Δεν συνιστώ να κάνετε επνάληψη του τεστ Παπ. Η κολποσκόπηση κατευθείαν είναι επίσης μια λάθος επιλογή.
    Αναφορικά με το HPV, οι πιθανές διαγνώσεις στο τεστ είναι είτε ότι έχουμε HPV (το τεστ δεν μας λεέι τύπο HPV), είτε ότι δεν έχουμε HPV, είτε ότι υπάρχει ASCUS, δηλαδή ατυπία. Ατυπία σημαίνει ότι το τεστ δεν είναι τυπικά κακό (HPV), αλλά ούτε τυπικά καλό (απουσία HPV). Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει HPV αλλά σε ένα σημαντικό ποσοστό τουλάχιστον 15-20% μπορεί να κρύβεται HPV και για κάποιους λόγους δεν φάνηκε στο τεστ. Η επανάληψη του τεστ Παπ θα ήταν λοιπόν μια εναλλακτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Αυτά γίνονται ταυτόχρονα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Κολποσκοπηση απαραίτητα

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Να κάνετε οπωσδήποτε Κολποσκόπηση και τις υπόλοιπες εξετάσεις.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα