• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 02/06/2023

Καλησπέρα, εδώ και 3 μήνες περίπου έχω κάτι σα γρομπαλάκι κοντά στη δεξιά ωοθήκη. Γενικότερα με ενοχλεί σε κάποιες κινήσει στη γυμναστική σα να έχω τραυματίσει μύ. Έκανα και υπέρηχο για να δούμε περί τίνος πρόκειται, ο υπέρηχος δεν έδειξε ούτε κήλη, κύστη ή τραύμα. Και μου είπαν τα συμπτώματα σου μοιάζουν με φλεγμονώδης νόσος της πυέλου που είναι δύσκολο να διαγνωστεί. Να προσθέσω ότι νιώθω και μια ενόχληση στην ίδια περιοχή αλλά από πίσω στην μέση/χαμηλά πλάτη. Το τελευταίο καιρό ο γυναικολόγος μου βρήκε οπτικά ότι έχω μύκητες. Το μόνο σύμπτωμα ήταν αυξημένα υγρά που δε τα είχα προσέξει και δε με ενοχλούσαν. Δεν είχε γίνει κάποια καλλιέργεια ή κάποια αλλαγή στα συμπτώματα μετά από 4 αγωγές (3 για μύκητες, 1 για βακτήρια). Τα υγρά ήταν ακόμα τα ίδια με πρίν. Το εσώρουχο μου δηλαδή κάθε βράδυ είναι γεμάτο, ενώ παλιά δεν ήμουν ποτέ έτσι. Αργότερα σκέφτηκα γενικά να κάνω εξετάσεις, ΣΜΝ, αίματος και ούρων. Βρέθηκε στις ούρων ότι έχω βακτήρια. Απο τα ΣΜΝ βρέθηκα θετική στο ουρεόπλασμα. Μπορεί το ουρεόπλασμα να προκαλέσει φλεγμονώδη νόσο της πυελού; Πώς μπορεί να διαγνωστεί και τι εξετάσεις θα μου προτείνατε να κάνω;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά και μπορεί. Η διάγνωση τίθεται κλινικά και εξ αποκλεισμού.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Γεια σας, θεωρητικά ναι το ουρεόπλάσμα μπορεί να προκαλέσει φλεγμονώδη νόσο της πυέλου. Σε αυτές τις περιπτώσεις δίνουμε αντιβίωση και καλό είναι να γίνει και μία σαλπιγγογραφία για να βεβαιωθούμε ότι δεν έχουν επηρεαστεί η σάλπιγγες από την φλεγμονή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια