• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 17/06/2023

Καλησπέρα.Εκτος του HPV ποια αλλα ΣΜΝ μπορει καποιος να κολλησει μονο με την επαφη γενετικων οργανων? οχι σεξουαλικη. Επισης, HPV κολλαει μονο οταν καποιος απο τους δυο εχει εμφανη κονδυλωματα ή αρκει να ειναι φορεας του ιου HPV κι ας μην εχει εκεινη την περιοδο εμφανη κονδυλωματα?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, από τη στιγμή που υπάρχει επαφή των βλεννογόνων των γεννητικών οργάνων και τον γενετήσιων υγρών υπάρχει πιθανότητα για κάποια σεξουαλικά μεταδιδόμενη ασθένεια, ομοίως και για τον HPV χωρίς την ύπαρξη εμφανών κονδυλωμάτων

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν εμφανείς αλλοιώσεις.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας.Εκτός του HPV ο ιός της μολυσματικής τερμίνθου,η σύφιλη,ο έρπητας γεννητικών οργάνων,ο ιός της ευλογιάς των πιθήκων(monkeypox) είναι κάποια από τα ΣΜΝ που μπορούν να μεταδοθούν με την επαφή των γεννητικών οργάνων χωρίς να γίνει πλήρης διείσδυση.
    Η πιθανότητα να κολλήσει κάποιος κονδυλώματα είναι μεγαλύτερη όταν έρθει σε επαφή με άτομο που φέρει εμφανή κονδυλώματα.Όμως ακόμα και αν τα κονδυλώματα δεν είναι εμφανή,η μετάδοση μπορεί να γίνει όταν υπάρχουν υποκλινικές βλάβες του ιού στην περιοχή,δηλαδή βλάβες που δεν μπορούν να φανούν με το γυμνό μάτι.

    Εμμανουήλ Γεώργιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος