• Σκλήρυνση κατά πλάκας
  • Υποβλήθηκε 07/11/2023

Καλησπέρα! Έχω αρκετά από τα συμπτώματα που περιγράφουν στο Ίντερνετ. Έχω κρόταφογναθικο σύνδρομο κ κατάθλιψη λόγω έλλειψης ποιοτικού ύπνου. Έχω μούδιασμα τα στα χέρια αλλά τα εχω αποδόσεις στον αυχένα μου. Έχω έλλειψη σεξουαλικης διάθεσης και δεν νιώθω ωραία στο σεξ αλλά το εχω αποδοσει στην κατάθλιψη κ την έλλειψη ύπνου! Τον τελευταίο καιρό εχω κ πόνους στη μέση. Πριν λίγους μήνες νοσηλευτικά για πόνο στην πλάτη για τον οποίο όμως κανείς δεν έδωσε απάντηση κ πι γιατροί το απέδιδαν σε ψυχοσωματικό! Θολή όραση αλλά μου είπαν ότι είναι από το σφίξιμο στα δόντια! Απίστευτη κουραση κάθε μέρα χωρισ Ιδιαίτερο λόγο. Κανεισ Ποτέ δεν μ έχει πει για σκλήρυνση! Θα μπορούσαν όλα αυτά να είναι σκλήρυνση;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Μέχρι τώρα υποθέτω ότι πρέπει να έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις για σκλήρυνση. Αν ήταν αρνητικές, προχωράτε με τον γιατρό σας στις επιλογές διαχείρισης του ύπνου ή/και της κατάθλιψης (εφόσον διαγνωστεί ως τέτοια)

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Τα συμπτώματα σας δεν είναι τυπικά για πολλαπλή σκληρυνση. Όμως μια κλινική εξέταση από νευρολόγο και ίσως μια απεικονιστική εξέταση μπορεί να δώσει απαντήσεις.

    Ρίκος Δημήτριος

    Στρατιωτικός Νευρολόγος

    Λάρισα