• Σεξουαλικές Διαταραχές
  • Υποβλήθηκε 09/02/2024

καλησπέρα σας, έχω μεγάλο θέμα με την γυναίκα μου, είμαι 49 χρονών και αυτή το ίδιο περίπου, έχουμε πολύ χρόνο να το κάνουμε και παρότι η διάθεση μου είναι ανεβασμένη πότε πότε, δεν μου αρέσει ο χαρακτήρας της. Να μου πείτε και τι κάνω μαζί της αφού σπανίος το κάνουμε, αυτή δεν έχει πολύ σχέση και η διαδικασία δεν της είναι ευχάριστη, εδώ και αρκετά χρόνια που είμαστε μαζί. Βέβαια εγώ θέλω πολύ και το βλέπω τώρα ειδικά που φτάνω σε μια πιο μεγάλη ηλικία ότι οι διαφορές μας είναι αρκετές. Ο τύπος της, ότι αργεί να αντιδράσει όταν της μιλάω, ότι πολύ καιρό τώρα μου λέει ότι έχει πονοκέφαλο όταν την ρωτάω αν θέλει να πάμε μέσα, κάνει μια διαδικασία που θα έπρεπε να μου ήταν ευχάριστη, βαρετή, δεν έχω όρεξη να τραβήξω καμιά αν δεν θέλει να έρθει και το σκέφτομαι ότι έχει έρθει ο καιρός να χωρίσουμε. Στην μέση όμως υπάρχει ένα παιδι που κάνει τα πράγματα πολύπλοκα καθώς με τον μικρό μου δεν θα ήθελα να είμαι πολύ μακριά. Συνηδητοποιώ ότι η ζωή είναι μικρή και δεν θέλω να είμαι με έναν άνθρωπο που δεν περνάω πολύ καλά μαζί του, σκέφτομαι να πάω να μείνω κάπου αλλού, δεν ξέρω το σκέφτομαι γιατί έχω συνηθίσει τόσα χρόνια με αυτούς και με τα χρόνια, οι φίλοι οι συνομίληκοι χάνονται στις δουλειές τους και δεν έχω παρέα τακτικά. Λέω να πάω να ζήσω κάπου κοντά μόνος μου και να προσπαθήσω να φτιάξω σχέση πάλι αν μου τύχει κάτι πιο αρεστό, είμαι διστακτικός όμως, τι μου προτείνετε?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Αν η προσέγγιση στην γυναίκα σας είναι πάμε μέσα τότε τίποτα δεν είναι όμορφο στην σχέση σας ! Η γυναίκες λειτουργούν με το μυαλό θα πρέπει να μπορείς με οποία και να είσαι να την φτιάξεις με ερωτολογα και κομπλιμέντα κουβέντες που ανεβάζουν μια γυναίκα , για πάρτε ο από την αρχή ! Βγείτε ραντεβού ξαναγνωριστειτε παρακαλώ , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Πιθανώς να χρειαστείτε θεραπεία ζεύγους με την σύζυγό σας, νσ δείτε τί φταίει σε αυτόν τον τομέα κι αν μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός