• Σαλπιγγογραφία
  • Υποβλήθηκε 10/07/2023

Καλησπέρα σας, Είχα έκτοπη κύηση και αφαίρεση της δεξιάς μου σάλπιγγας τον Απρίλιο. Οι γιατροί μου είπαν ότι μετά από τρεις περιόδους θα μπορούσα να ξανά προσπαθήσω… Τι άλλες εξετάσεις που προτείνεται να κάνω; Ένας γιατρός μου μίλησε για υστεροσαλπιγγογραγια για να δούμε την κατάσταση της εναπομείνασας σάλπιγγας…φοβάμαι μην το ξανά πάθω…σας ευχαριστώ άπειρα

3 ειδικοί απάντησαν

  • Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Είναι σίγουρο ότι χρειάζεται να κάνεις κάποιες εξετάσεις, αίματος και άλλες, θα πρέπει να επισκεφθείς γυναικολόγο με εξειδίκευση στη γονιμότητα για να σου πει ποιες είναι οι απαραίτητες για εσένα εξετάσεις.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς λυπάμαι πολύ που είχατε αυτή την δύσκολη και άσχημη εμπειρία με την προηγούμενη εγκυμοσύνη σας. Η πιθανότητα να ξανά έχετε μια έκτοπη κύηση είναι, βιβλιογραφικά, περίπου 10%. Οπότε δεν είναι πολύ μεγάλη, αν και μεγαλύτερη από οτι θα είχε μια γυναίκα που δεν είχε αυτή την εμπειρία προηγουμένως. Αυτό που θα ήταν αρκετά βοηθητικό θα ήταν να γνωρίζουμε την κατάσταση της άλλης σάλπιγγας όταν υποβληθήκατε στο χειρουργείο αφαίρεσης του εξωμητρίου. Αν ο γιατρός σας δεν σας είπε κάτι συγκεκριμένο τότε και εγώ θα σας συνιστούσα να κάνετε μια υστεροσαλπιγγογραφία για να δείτε την βατότητα της άλλης σάλπιγγας. Επίσης, εαν καπνίζετ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου