• Ρινίτιδα
  • Υποβλήθηκε 24/03/2023

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση παρακαλώ προς ωτορινολαρυγγολόγο. Είμαι στην 22η εβδομάδα εγγυμοσύνης, έχω έξαρση αλλεργικής ρινίτιδας η οποία με ταλαιπωρεί πολλά χρόνια. Η γυναικολόγος μου δεν μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω είτε allegra χάπια είτε το ρινικό σπρέι Esonide τα οποία χρησιμοποιώ όταν είμια σε έξαρση. Τι μπορώ να κάνω;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ο ωτορινολαργυγγολόγος που σας παρακολουθεί για την ρινίτιδα, έχει να προσφέρει και εναλλακτικές θεραπείες και να δώσει λύση στο πρόβλημά σας, αφού σας εξετάσει.

    Τσαβδαρίδου Βικτωρία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Περιστέρι

  • Η προτιμότερη θεραπεία σε εγκύους με ρινίτιδες, είτε είναι αλλεργικές είτε πρόκειται για την ρινίτιδα της κύησης, είναι τα ενδορρινικά εκνεφώματα κορτιζόνης. Τα φάρμακα αυτά έχουν μηδενική σεχεδόν απορρόφηση στο αίμα και δεν επηρεάζουν τα έμβρυα. Συστηματικά αντισταμινικά δεν συνίστανται συνήθως εκτός και εάν πρόκειται για κάποιοα βαριά αλλεργία. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον ΩΡΛ σας που θα είναι ίσως πιο ενημερωμένος από τον γυναικολόγο σας πάνω στο θέμα.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΤΟ ΕSONIDE. OΛΑ ΤΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΑ ΣΠΡΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΘΩΣ Η ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 1%.ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΠΡΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΟΤRIVIN

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • όσον αφορά τα χάπια allegra πράγματι υπάρχει αντένδειξη στη χρήση λόγω εγκυμοσύνης. Όμως τα ρινικά σπρέι που περιέχουν μόνο κάποιο παράγωγο κορτιζόνης, όταν υπάρχει έντονη αλλεργική ρινίτιδα, επιτρέπονται στην περίοδο της εγκυμοσύνης, Πάντως όταν περάσει η περίοδος της κύησης καλό είναι να γίνει διερεύνησης της αλλεργικής ρινίτιδας από ΩΡΛ και test ανίχνευσης αλλεργιογόνων.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Μόνο ρινοπλύσεις με φυσιολογικό ορό ή θαλασσινό νερό 3-4 φορές την ημέρα και ενδορινικά βαζελίνη και μαλάξεις εξωτερικά για να καλύπτει όσο μεγαλύτερη επιφάνεια του βλεννογόνου, για λίγες μέρες το βράδυ πριν τον ύπνο.

    Καλπακτσόγλου Ελισσαίος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Άλιμος