• Προστατίτιδα
  • Υποβλήθηκε 14/06/2023

Καλησπέρα,πριν ένα μήνα άρχισα να έχω τσούξιμο στο πέος μου,πόνο στη μέση δυσκολία στην ούρηση με πόνο χαμηλά στην κοιλιά.πηγα σε ουρολόγο,Μ είπε να κάνω εξετάσεις ούρων(καθαρές) και σπέρματος οι οποίες έδειξαν μικρόβιο εντεροκοκος.μ είπε ότι έχω προστατίτιδα,Μ έδωσε 20 μέρες ciproxin.οσες μέρες πήρα την αντιβίωση δν είχα πόνους,ο μόνος πόνος που παρέμεινε ήταν ο πόνος στην μέση.τον ρώτησα αν οφείλεται σε αυτό κ μου είπε όχι δν έχει καμία σχέση.πηγα σε ορθοπεδικό ο οποίος Μ είπε δν έχω κάτι και είναι μυϊκοί οι πόνοι.μου έδωσε βολταρεν για δέκα μέρες τα οποία ακόμη παίρνω,ο πόνος καλυτερεύσε αλλά δν έχει φύγει τελείως.στο διάστημα αυτό τελείωσε η αντιβίωση κ πάλι είχα ενοχλήσεις με τσούξιμο κ πρόβλημα στην ούρηση.πηγα ξανά στον ουρολόγο έκανα πάλι εξετάσεις ούρων (πάλι καθαρές),Μ έκανε υπέρηχο νεφρών(είπε ειναι μια χαρά)και υπέρηχο κάτω κοιλίας (προστάτη).είπε ότι υπάρχει μια φλεγμονή αλλά ο προστάτης ειναι κανονικός σε μέγεθος,επίσης έχω μια κύστη στον προστάτη την οποία έχω δει πριν χρόνια στον ίδιο γιατρό μου ειχε πει δν είναι κάτι κ πάλι μου είπε ότι είναι στο ίδιο μέγεθος αυτή η κύστη.μου έδωσε πάλι αντιβίωση prixina για 20 μέρες αλλά οι πόνοι δεν περνάνε είναι κάποιες φορές πιο έντονοι κάποιες όχι τόσο.στην αρχή της δεύτερης επίσκεψης μου μου είπε είναι σύνδρομο και πρέπει να μάθω να ζω με αυτό.στο τέλος της συνάντησης μου είπε να δω πως πάει κ μπορεί να χρειαστεί να κάνω μια μαγνητική προστάτη.καθως είναι ο μόνος ουρολόγος της περιοχής είμαι από επαρχία θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη.τι πιστεύετε ότι έχω?τι πρέπει να κάνω?θα μπορούσε κάποιος γιατρός αν δει μόνο τις εξετάσεις μου να μου πει μια δεύτερη γνώμη χωρίς να με εξέτασει? ευχαριστώ

1 ειδικός απάντησε

  • Πιθανότατα εκεί στη που βλέπει ο ουρολόγος να είναι απόστημα το οποίο για να υποχωρήσει χρειάζεται η δακτυλική μάλαξη του προστατη και ενδοφλέβια αντιβίωση
    Καλό θα ήταν να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι