• Προστατίτιδα
  • Υποβλήθηκε 17/06/2023

Καλησπέρα έχω επισκεφτεί 4 ουρολόγους από πριν δυο χρόνια που διαπίστωσα ότι έχω προστάττιτιδα, όλοι με προτρέπουν για αφαίρεση του προστάτη η να κάνω το rezum το μόνο σύμπτωμα που έχω είναι ότι τα βραδιά σηκώνομαι μερικές φορές ξυπνάω 3-4 φορές για να ουρήσω έχω πάρει κάποια Φάρμακα για θεραπεία αλλά δεν φαίνεται να γίνετε κάτι. Υπάρχει τελικά θεραπεία για αυτό; Τι προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Απο την στιγμή που έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή και δεν υπάρχει βελτίωση, χρειάζεστε την κατάλληλη χειρουργική θεραπεία ανάλογα με τον όγκο και τη μορφολογία του προστάτη σας.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Χειρουργείο είναι η λύση για εσάς. Προφανώς έχετε μεγάλο προστάτη, αν δεν σας καλύπτει η φαρμακευτική αγωγή τότε σειρά έχει η χειρουργική αντιμετώπιση

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος