• Προστατεκτομή
  • Υποβλήθηκε 29/02/2024

Καλησπέρα σας , το δικό μου πρόβλημα είναθ πιο σοβαρό και θα ήθελα και τη δική σας γνώμη . Είχα psa 38 Η βιοψία προστάτη έδειξε grade group 2 Gleason score 7 (3+4) Αξονική καθαρή Psma pet scan δεν έδειξε σπλαχνικες μεταστάσεις παρά μόνο 5 εστίες στα οστά (1 λεκάνη κ 4 πλευρά) έτσι η νόσος μου χαρακτηριστικε ολιγομεταστατικη. Η νόσος μου μου είπε ο γιατρός δεν είναι καλπάζουσα και όχι επιθετική. Έτσι μετά από όλα αυτά έλαβα ορμονοθεραπεια για ένα μήνα και το psa από το 38 έπεσε στο 2 . Προχωρήσαμε σε ριζική προστατεκτομή.. αποτέλεσμα της ιστολογικής όσο το δυνατόν γίνεται να είναι έγκυρη μιας που είχα κάνει και την ορμονοθεραπεια πριν ήταν t3aN0 Χωρίς λεμφαδενικες μεταστάσεις ( 27) λεμφαδένες αφαιρέθηκαν.χωρις διήθηση σπερματοδοχων, και όλα τα όρια αρνητικά. Συνεχίζω κανονικά την ορμονοθεραπεια μου και περιμένω να κάνω το psa σε λίγες μέρες έπειτα από τον ένα μήνα της προστατεκτομής. Υπάρχει περίπτωση οι εστίες που έχω στα οστά να φύγουν με την ορμονοθεραπεια; Η στην περίπτωση μου δεν θα δω πότε μηδενικό psa; Επίσης γιατί στην τελική βιοψία δεν έγραψαν ότι υπάρχει μικρό μετάσταση; Αφού εγώ την είχα ήδη πρίν το χειρουργείο; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει καλή πιθανότητα το PSA σας να μηδενιστεί και οι μεταστάσεις να περιοριστούν μέχρι και να εξαφανιστούν για μεγάλο χρονικό διάστημα εφόσον λαμβάνετε την ορμονοθεραπεία. Ο παθολογοανατόμος που εξέτασε τη βιοψία δεν μπορεί να γνωρίζει για τις μικρομεταστάσεις, αυτός γνωματεύει αυτό που βλέπει.

    Σοκολάκης Ιωάννης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Ολιγομεταστατική νόσος είναι έως 2 μεταστατικές εστίες, όχι παραπάνω.
    Στον καρκίνο του προστάτη δεν χειρουργείτε κανείς με μεταστατική νόσο βάση κατευθυντήριων οδηγιών Ευρώπης και Αμερικής .
    Η μεταστατική νόσος δεν θεραπεύεται ποτέ αλλά καθυστερεί με τα σωστά φάρμακα.
    Καλή σας ανάρρωση και επιτυχία.

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Μη στεναχωριέστε σε 2-3 μήνες θα μηδενιστεί το PSA

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Ναι φυσικα μπορεί να φύγουν .Εμπιστευθείτε τον θεράποντα Ιατρό σας ,ότι δεν καταλαβαίνετε ζητήστε του να σας το εξηγήσει πάλι

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες