• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 16/01/2023

Καλησπέρα,έχω διαγνωσθεί με πολυκυστικες ωοθήκες και παίρνω αντισυλιπτικα χάπια για την αντιμετώπισης τους.Παίρνω την αγωγή αυτή για περίπου 5 μήνες και η περίοδος είχε σταθεροποιηθεί.Αυτός είναι ο 6ος μήνας και η περίοδος ήρθε μία βδομάδα πιο νωρίς όπου είχα μόνο καφέ εκκρίσεις,καθώς και την μέρα που περίμενα είχα κανονικά κόκκινο αίμα.Η περίοδος τελείωσε ομως αυτή είναι η 16η μερα των καφέ εκκρίσεων,είναι φυσιολογικό;

9 ειδικοί απάντησαν

  • ΕΙΝΑΙ ΟΚ
    ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΒΑΡΟ. ΟΧΙ ΛΗΨΗ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΠΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΝΕΝΑ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • ναι μπορεί να συμβεί, αλλά θα πρέπει να σας εξετάσει και ο γυναικολόγος σας

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • 'Οχι. Θα πρέπει να γίνει μέτρηση β χοριακής για να αποκλειστεί εγκυμοσύνη, καθώς μπορεί να προκύψει κύηση σπανίως είτε λόγω λανθασμένης λήψης των δισκίων είτε αποτυχίας αυτών. Εάν αποκλειστεί η κύηση θα πρέπει να εξεταστείτε και να υποβληθείτε σε διακολπικό υπερηχογράφημα και ορμονικό έλεγχο.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Γεια σας, ναι είναι κάτι που μπορεί να συμβεί, αν συνεχιστεί καλό είναι να δείτε τον γυναικολόγο σας για ένα υπερηχογράφημα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας συνήθως οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι αποτέλεσμα κάποιας άλλης ορμονικής διαταραχής πρέπει να γίνει ένας μεγάλος σωστός ορμονικός έλεγχος για να μπορέσουμε να βρούμε την αιτία το αντισυλληπτικό δεν είναι θεραπεία για τις πολυκυστικές

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Πολλές φορές μπορεί στη φαση της λήψης των αντισυλληπτικών να υπάρχουν αυτά τα συμβάματα. Δεν είναι ανησυχητικά. Καλό είναι να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Αν εχετε παρει τα χαπια σωστα τοτε η για καποιο λογο δεν απορροφηθηκαν απο τον οργανισμο σας η ηταν κακης ποιοτητος παρτιδα. Μην ανησυχειτε και συνεχιστε να τα παιρνετε μεχρι να τελειωσει το κουτι.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Χρειάζεται να κάνετε ένα κολπικό υπερηχογράφημα και μια καλλιέργεια κολπικού υγρού.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας! Καταρχάς θα ήθελα να σας καθησυχάσω λέγοντας σας ότι δεν πιστεύω ότι έχετε κάποιο σοβαρό πρόβλημα από αυτά που περιγράφετε. Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι λόγω των αντισυλληπτικών χαπιών που παίρνετε, προφανώς, βλέπετε αίμα κατά τη βδομάδα διακοπής αυτό όμως δεν αποτελεί θεραπεία για τις πολυκυστικές ωοθήκες. Άρα τα αντισυλληπτικά χάπια τα δίνουμε για να ελέγξουμε τα συμπτώματα που μπορεί να έχει η κάθε ασθενής όπως οι ανωμαλίες περιόδου, η ακμή και η τριχοφυΐα αλλά η δράση τους σταματάει με τη διακοπή της αγωγής. Αίτια τώρα ανώμαλης αιμορραγίας κατά τη διάρκεια λήψης αντισυλληπτικών μπορεί να είναι η μη σωστή λήψη των χαπιών ή οι ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου