• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 08/08/2023

Είμαι 25 χρόνων με πολυκιστικες η Αμη 3,79 ng/ml ή αλλιώς 27,060 pmol/l θα έπρεπε να είναι παραπάνω με πολυκυστικες δεν θα έπρεπε να είναι πάνω από 4-5 ng/ml?

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Όπως πολύ καλά γνωρίζετε η ΑΜΗ πολλές φορέ σε γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες μπορεί να είναι υψηλή αφού οι πολλές και μικρές κύστες που υπάρχουν στην ωοθήκη μπορεί να ανεβάζουν την τιμή της. Από την άλλη δεν είναι κανόνας αυτός και η τιμή που αναφέρετε δεν θα με προβλημάτιζε καθόλου. Ενημερωτικά η ΑΜΗ δεν είναι ο μόνος παράγοντας που λαμβάνουμε υπόψιν στην εκτίμηση της γονιμότητας μιας γυναίκας. Φυσικά επειδή δεν γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας και για πιο λόγω κάνατε αυτή την εξέταση δεν μπορώ να επεκταθώ περισσότερο, ελπίζω όμως να βοήθησα με την απάντηση μου και σας εύχομαι καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου