• Πνευμονία
  • Υποβλήθηκε 10/03/2023

Καλησπέρα σας!Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ένα παιδάκι νοσήσει από πνευμονία κ μπει στο νοσοκομείο κάποιες μέρες όπου του γίνεται χορήγηση αντιβιοτικών,όταν βγει μετά από 6μέρες από το νοσοκομείο μπορεί να κολλήσει άλλα παιδιά κ ενήλικες που θα έρθουν σε επαφή μαζί του;η λόγο της αντιβίωσης κ της θεραπείας που παίρνει είναι τελείως καλά;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Θεωρητικά ειναι μεταδοτικος, αναλογα με την συμπτωματολογια που παρουσιάζει. Αν ειναι τελείως ασυμπτωματικος ειναι δύσκολο να είναι μεταδοτικος.

    Λάιος Παναγιώτης

    Παιδίατρος - Ομοιοπαθητικός - Αναπτυξιολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • αν παρει εξιτηριο ειναι λογικα σε φαση αναρρωσης..οποτε δεν μεταδιδει!

    Κωστάλας Λεωνίδας

    Παθολόγος

    Χολαργός

  • Τελείως καλά μπορεί να μην είναι, να χρειάζεται λίγες μέρες ακόμη για να αναρρώσει πλήρως. Επειδή όμως η νόσος είναι σε αποδρομη, πάρα πολύ δύσκολα μπορεί να μεταδώσει.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ηδη το παιδι δεν μεταδιδει μετα απο καποιες μερες ενδοφλεβιας θεραπειας.Ομως ειναι καλυτερα να μην ερθει σε επαφη με αλλα παιδια , ειδικα αυτη την περιοδο , για να μην κολλησει καποια απο τιε ιωσεις που κυκλοφορουν , ενω ηδη πρισπαθει να αναρρωσει απο την πνευμονια.

    Τομαράς Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός