• Πιστοποιητικά υγείας για εργασία
  • Υποβλήθηκε 05/09/2023

Απ το σχολείο της κόρης μου, μου ζήτησαν γνωμάτευση από γιατρό για να λυθεί ένα θέμα που αντιμετωπίζουμε. Πήρα την γνωμάτευση από τον ιδιώτη γιατρό που την παρακολουθεί κ εκ των υστέρων μου είπαν ότι δεν μπορούν να δεχτούν γνωμάτευση ιδιώτη κ δέχονται μόνο από γιατρό νοσοκομείου. Τους ενημέρωσα ότι οι γνωματεύσεις των ιδιωτών ιατρών έχουν πλέον την ίδια ισχύ με αυτών του δημοσίου, αλλά κ πάλι δεν τη δέχτηκαν. Τί μπορώ να κάνω σ αυτή την περίπτωση;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Γνώμη από δικηγόρο.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Προφανώς πρόκειται για θέμα παρέκκλισης από το πρόγραμμα του σχολείου...
    Πχ δεν θα κάνει γυμναστική, δε θα σηκώνεται όρθια, δε θα κάνει παρέλαση , δε θα φοράει τη στολή του σχολείου γιατί έχει αλλεργίες, δε θα έρχεται την πρώτη ώρα γιατί παίρνει θεραπεία οπότε δείτε το ως μια μορφή υγειονομικής επιτροπής.

    Dr Παπαθανασίου Σωτήριος

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι

  • Θα πρέπει μετ' επιτασεως να επιμείνετε . Διαφορετικά ας μιλήσει ο γιατρός μαζί τους με επίκληση νομικών μέτρων για μη συμμόρφωση.

    Σταμέλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Καρδιολόγος

    Γέρακας

  • Δύσκολη περίπτωση ίσως θα πρέπει να απευθυνθείς στο γραφείο πρωτοβάθμιας η δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής που ανήκει το σχόλιο και να τους αναφέρεις το πρόβλημα.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Κανονικά η γνωμάτευση του ιδιώτη ιατρού ισχύει κανονικά .Ενδεχομένως να επικοινωνήσει ο ίδιος με την υπηρεσία

    Σταυρουλάκης Γεώργιος

    Καρδιολόγος

    Πεδίον του Άρεως