• Τεστ ΠΑΠ
  • Υποβλήθηκε 04/12/2023

Καλησπέρα είμαι 42 χρόνων . Το 2021 τον Ιούνιο το τεστ Παπ είχε δείξει έντονη φλεγμονή στο τραχηλικο επίχρισμα με αίμα το πήγα στο γυναικολόγο μου και κάναμε καλλιέργειες όπου έδειξαν αρνητικές μου είπε ότι αφορούσε φλεγμονή από την γέννα μου το 2011 με φυσιολογικό τοκετό . Τον Σεπτέμβρη του 2021 κάναμε καυτηρίαση τραχήλου. Μου είπε επανέλεγχο τον Μάρτιο όμως έμεινα έγκυος τον Μάιο προχώρησα σε απόξεση λόγω προβλήματος που είχε το μωρό. Μου είπε επανέλεγχος σε 6 μήνες . Στους 4 μήνες μένω ξανά έγκυος. Γέννησα στις 20 Ιουνίου . Μετά από 5 μήνες έκανα τεστ Παπ όπου βγήκε επιθηλιακά κύτταρα πλακωδη πολλά ,αδενικα πολλά,πολύμορφο πυρήνα λίγα, λεμφοκύτταρα λίγα ,χλωρίδα κολποβακτηριδια. Συμπέρασμα κ+τ άτυπα αδενικα κύτταρα agc. Έχω ανησυχήσει πάρα πολύ με το αποτέλεσμα. Μου είπε υπερηχογραφικός έλεγχος γενικά διερεύνηση. Δυστυχώς στο ίντερνετ έχω διαβάσει πολλά και πολλά αρνητικά. Υπάρχει πιθανότητα λόγω της απιξεσης και της εγκυμοσύνης να επηρεάστηκε το αποτέλεσμα. Η είναι καρκίνος.

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Δεν χρειάζεται καμία ανησυχία. Άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του προληπτικου ελέγχου με το τεστ παπ, δηλαδή να βρούμε εάν υπάρχουν αλλοιώσεις πριν φτάσουν να προκαλέσουν σημαντικές βλάβες. Τα επόμενα βήματα σας θα πρέπει να είναι hpv DNA test για να δούμε εάν υπάρχει κάποιο στέλεχος του hpv, κολποσκόπηση για να εξετάσουμε σε μεγέθυνση τον τράχηλο και απόξεση τραχήλου για να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε εξετάσει τα κύτταρα του τραχήλου που δεν καλύπτει ούτε το τεστ παπ ούτε η κολποσκόπηση γιατί βρίσκονται πιο ψηλά προς την μήτρα. Ελπίζω να βοήθησα με την απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου